cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

LUMI: Nowy europejski superkomputer

Data publikacji:  12.02.2023

Wspólne Przedsięwzięcie w dziedzinie Europejskich Obliczeń Wielkiej Skali (EuroHPC) zainaugurowało 13 czerwca swój najnowszy superkomputer, LUMI, znajdujący się w mieście Kajaani w Finlandii.

LUMI jest najszybszym i najbardziej energooszczędnym superkomputerem w Europie, a obecnie zajmuje również trzecie miejsce na świecie. Jest on wspólnym wysiłkiem EuroHPC Wspólnym Przedsięwzięciem i konsorcjum dziesięciu krajów europejskich: Finlandia, Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Islandia, Norwegia, Polska, Szwecja i Szwajcaria.

Margrethe Vestager, wiceprezes wykonawczy ds. Europy zdolnej do sprostania wymogom epoki cyfrowej, powiedziała:

„Dzisiejszy dzień oznacza ważny krok dla cyfrowej i ekologicznej transformacji Europy. Lumi jest obecnie najszybszym i najbardziej energooszczędnym superkomputerem w Europie, a także jednym z najpotężniejszych na świecie. Dzięki ogromnej mocy obliczeniowej Lumi umożliwi dokonywanie w znacznie szybszym tempie przełomowych odkryć naukowych np. w medycynie i badaniach nad klimatem. Może to dotyczyć opracowania szczepionek, diagnostyki nowotworów czy łagodzenia skutków zmian klimatycznych. Jest to świetny przykład ogromnego potencjału sztucznej inteligencji w zakresie poprawy naszego życia.”

LUMI to pierwszy z uruchomionych superkomputerów EuroHPC Wspólnego Przedsięwzięcia typu pre-exascale, którego oczekiwana szczytowa wydajność wynosi 550 petaflopów, co odpowiada 550 milionom miliardów obliczeń na sekundę, przy czym jest on zasilany w całości energią odnawialną. LUMI wykorzystuje naturalne systemy chłodzenia, a wytwarzane ciepło odpadowe będzie wykorzystywane do około 20% ogrzewania miejskiego w Kajaani, co znacznie zmniejszy roczny ślad węglowy całego miasta.

LUMI będzie dostępny dla europejskich użytkowników we wrześniu 2022 r. i jak powiedziała wiceprzewodnicząca Vestager, przyczyni się do przyspieszenia tworzenia nowej wiedzy i rozwiązywania globalnych wyzwań społecznych.

Moc obliczeniowa LUMI uzupełni istniejące superkomputery EuroHPC: Discoverer w Bułgarii, MeluXina w Luksemburgu, Vega w Słowenii i Karolina w Czechach. W trakcie realizacji są trzy kolejne superkomputery EuroHPC: LEONARDO we Włoszech, Deucalion w Portugalii i MareNostrum 5 w Hiszpanii.

Odkryj LUMI, Wspólne Przedsięwzięcie w dziedzinie Europejskich Obliczeń Wielkiej Skali oraz komunikat prasowy inauguracyjny

© European High Performance Computing Joint Undertaking

Docelowi odbiorcy: Umiejętności cyfrowe dla profesjonalistów, Umiejętności cyfrowe w edukacji, Umiejętności cyfrowe dla wszystkich
Poziom umiejętności cyfrowych: Podstawowy, Średni, Zaawansowany, Ekspercki
Technologia cyfrowa: obliczenia wielkiej skali
Typ inicjatywy: Unijna
Zasięg geograficzny: Unia Europejska
Głos w dółGłos w górę (Brak głosów)

Możliwość komentowania została wyłączona.