cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

Najlepsze zawody po studiach w 2023. Gdzie i jak rozpocząć karierę zawodową?

Data publikacji:  31.01.2023
Antal

Pogorszenie koniunktury, związane także z wysoką inflacją, sprawiło, że krajowa lista zawodów deficytowych, w których będzie brakować kandydatów do pracy, skróciła się w tym roku z 30 do 27 – wynika z Barometru Zawodów 2023.  

Rozglądając się za najlepszym kierunkiem kształcenia, warto brać pod uwagę nie tylko własne zainteresowania, ale i zapotrzebowanie na rynku pracy. Eksperci Antal przygotowali wskazówki dla młodych na rynku pracy, którzy szukają dla siebie przyszłościowego zawodu.   

Na straży bezpieczeństwa w sieci – cybersecurity 

Przez coraz większe zagrożenie płynące z wykorzystania nowych technologii obserwujemy większe potrzeby rekrutacji na stanowiska takie jak: Cybersecurity Engineer; Cybersecurity Architect, Pentester, Cloud Security Engineer, DLP Engineer czy Cyber Risk Analyst. Średnie wynagrodzenie specjalisty od cyberbezpieczeństwa w Polsce może się różnić w zależności od poziomu doświadczenia, kwalifikacji i lokalizacji. Według danych z 2022 roku, specjaliści od cyberbezpieczeństwa mogą otrzymywać wynagrodzenie od 6 000 do 12 000 zł miesięcznie brutto na początku swojej kariery, a specjaliści z wieloletnim doświadczeniem mogą zarabiać nawet do 20 000 zł miesięcznie brutto. Jednak te dane mogą się różnić w zależności od sektora, w którym pracują, lokalizacji oraz specjalizacji. 

W 2023 przy nadchodzącym zwolnieniu wynikającym z kryzysu gospodarczego, popyt na informatyków może wyrównać się z podażą. Z pewnością ta sytuacja na rynku spowoduje spowolnienie procesów rekrutacyjnych, dodatkowo będziemy mieli większa ilość kandydatów pod dany profil i delikatnie mogą przesunąć się czynniki negocjacyjne wynagrodzeń na korzyść pracodawcy. Obecny rynek w Polsce dla specjalistów informatycznych wciąż jest bardzo dobry, a kandydaci w dalszym ciągu są atrakcyjni pod kątem ich umiejętności i poziomu wynagrodzenia – komentuje Karolina Giza, Team Leader Antal, IT Services. 

Popyt na programistów się nie kończy 

Przy maksymalnym wzroście projektów w branży IT widać szczególnie zwiększony popyt na: programistów znających języki Java i .NET oraz DevOpsów. Aby zostać programistą, należy najpierw zdobyć odpowiednie wykształcenie lub doświadczenie. Można to zrobić nie tylko poprzez studiowanie informatyki lub pokrewnych kierunków na uniwersytecie lub politechnice, ale także poprzez ukończenie specjalistycznego kursu lub bootcampu czy samodzielne nauka programowania przez czytanie książek i tutoriali oraz pisanie kodu. Ważne jest także, aby stale się rozwijać i uczyć nowych technologii oraz języków programowania. 

Średnio rekruterzy IT zaobserwowali ok. 15 do 20 % przewagi popytu nad podażą na programistów, Na początku drogi tych, którzy znają języki takie jak Java czy .NET bądź zostali DevOps inżynierami wynagrodzenie waha się od około 5 tysięcy zł brutto do około 11 tysięcy zł brutto. Średnie zarobki w tym zawodzie już z doświadczeniem wynoszą około 12-15 tysięcy brutto. Warto również pamiętać, że wynagrodzenia w branży IT, podobnie jak w wielu innych, rosną z roku na rok – dodaje Anika Jabłońska, Senior IT Recruitment Consultant Antal, IT Services. 

To, co sprzedaje się w sieci – marketerzy internetowi 

Do zawodów przyszłości należą także specjaliści e- commerce, digital marketeterzy czy social media managerowie – cały czas jest zapotrzebowanie na tego typu kompetencje, a kandydaci mają po kilka ofert na stole. Marketerzy cyfrowi są odpowiedzialni za podnoszenie świadomości marki i generowanie leadów za pośrednictwem wszystkich kanałów cyfrowych – zarówno bezpłatnych, jak i płatnych co z roku na rok zyskuje na znaczeniu w zdigitalizowanym świecie. Rola e-commercera oznacza odpowiedzialność zarówno za projektowanie, realizację, optymalizację, jak i nadzorowanie wszystkich elementów strategii marketingowej firm działających w sieci, między innymi sklepów internetowych.  

Branża marketingowa opiera się w głównym stopniu na doświadczeniu i umiejętnościach. Niekoniecznie trzeba mieć wykształcenie kierunkowe, choć to na pewno pomaga na początku drogi w zdobyciu lepszego stanowiska np. W agencji marketingowej. Na starcie na stanowiskach juniorskich w branż wynagrodzenie waha się od 4500 – 6500 zł brutto. Natomiast Digital Menedżerowie z większym doświadczeniem zarabiają średnio 10 000 – 20 000 zł brutto, e-commerce specjaliści 8 – 12 000 PLN brutto, a social media menedżerowie 7 – 12 000 zł brutto – dodaje Maryla Aftanasiuk – Lisiecka, Business Unit Director Antal, Sales & Marketing. 

Planowanie płynności finansowej przedsiębiorstwa – kontroler finansowy 

Kontrolerzy finansowy odpowiadają za zaawansowaną analizę sytuacji finansowej firmy oraz zagrożeń, przed jakimi stoi. Są bezpośrednimi doradcami dla dyrektorów finansowych w zakresie przyjmowanej strategii. Od osoby na tym stanowisku wymaga się ukończenia szkoły wyższej – najlepiej na kierunku związanym z ekonomią. Średnie miesięczne wynagrodzenie na początku na tym stanowisku wynosi 9 290 PLN brutto. Starsi specjaliści, z większym doświadczeniem, mogą otrzymywać wynagrodzenie od 12 000 PLN do 20 000 zł brutto. 

W trudnych i niepewnych warunkach gospodarczych optymalizacja kosztów, planowanie finansów i zapewnienie firmie bezpieczeństwa jest kluczowe dla każdej organizacji, a przez to znacznie rośnie zapotrzebowanie na kontrolerów finansowych. Osoba, która chciałaby zacząć karierę na tym stanowisko, musi dobrze znać prawo finansowe i ciągle się rozwijać – dodaje Michał Borkowski, Regional Manager Antal, Finance & Accountancy. 

Martyna Petrus
PR Specjalista
Antal

Docelowi odbiorcy: Umiejętności cyfrowe dla zatrudnionych i poszukujących pracy
Dziedziny: Programy i kwalifikacje ogólne, bliżej niezdefiniowane
Poziom umiejętności cyfrowych: Zaawansowany
Technologia cyfrowa: umiejętności cyfrowe
Typ inicjatywy: Krajowa
Link: Treść
Zasięg geograficzny: Polska
Głos w dółGłos w górę (Brak głosów)

Możliwość komentowania została wyłączona.