Zgodnie z nowelizacją ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, nowe przepisy umożliwiają samorządom i urzędom wysyłanie powiadomień i komunikatów do obywateli.
Dotychczas każda instytucja publiczna musiała zawierać odrębną umowę na wysyłkę SMS-ów oraz tworzyć własny system do obsługi powiadomień.
Dzięki nowelizacji zostanie zniesiona konieczność ponoszenia opłat na rzecz dostawców usług telekomunikacyjnych w oparciu o liczbę wysłanych wiadomości. Oznacza to, że koszt w całości przejmie budżet państwa poprzez obniżenie wnoszonych przez operatorów opłat za korzystanie z numeracji – wynika z przepisów.
Wspomniane komunikaty będą wysyłane w zależności od potrzeb do wszystkich obywateli albo określonych grup i będą mogły z nich korzystać instytucje takie jak: ZUS, KRUS, NFZ.
Zgodnie z nowymi przepisami organy administracji będą mogły wysyłać do obywateli komunikaty informacyjne. Tym samym urzędy będą mogły informować o:
- sprawach związanych z ochroną zdrowia,
- zmianach w organizacji ruchu drogowego,
- sprawach związanych z transportem zbiorowym,
- sprawach związanych z edukacją,
- sprawach związanych z bezpieczeństwem państwa.
Źródło: https://www.rynekzdrowia.pl/E-zdrowie/NFZ-i-ZUS-beda-mogly-wysylac-regularnie-SMS-y-Rzad-przyjal-nowe-przepisy,240467,7.html