Wychowani przed ekranami smartfonów, a mimo to w cyfrowym świecie czują się obco. Nowy rok szkolny pokazał, że podstawowa obsługa komputera dla niektórych okazuje się zbyt dużą przeszkodą. Rośnie pokolenie, które lada moment może być wykluczone cyfrowo. O ile już nie jest.
Jak się okazuje dorastanie ze smartfonem w dłoni nie oznacza automatycznie posiadania odpowiednich kompetencji cyfrowych. Potwierdzają to badania. W tych przeprowadzonych przez Dell aż 56 proc. osób w wieku 18-26 lat oceniło, że ma jedynie bardzo podstawowe lub żadne wykształcenie w zakresie umiejętności cyfrowych.
Podobnie jest w Polsce. Aż 47 proc. polskich przedstawicieli generacji Gen-Z obawia się, że ma zbyt słabe umiejętności cyfrowe, co może odbić się na przebiegu dalszej kariery zawodowej – wynikało z badań grupy pracuj.pl.
Z kolei w sieci natknąć można się na filmiki przedstawiające młodzież zastanawiającą się, jak obsłużyć telefon nieposiadający dodatkowego ekranu. Wysłanie SMS-a „w starym stylu” okazuje się niestety być nieprawdopodobnie trudną zagadką.
Źródło: https://spidersweb.pl/2024/09/mlodziez-technologia-problemy.html