cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

Nowy krok w kierunku realizacji celów Cyfrowej Dekady: wejście w życie programu polityki do 2030 r.

Data publikacji:  24.02.2023

Program polityki Cyfrowej Dekady wszedł w życie: Parlament Europejski, państwa członkowskie i Komisja po raz pierwszy wspólnie wyznaczyły konkretne cele i zadania w czterech kluczowych obszarach umiejętności cyfrowych.

Instytucje europejskie i państwa członkowskie osiągnęły zasadnicze porozumienie polityki w czterech kluczowych obszarach umiejętności cyfrowych, infrastruktury, w tym łączności, cyfryzacji przedsiębiorstw oraz internetowych usług publicznych.

Aby ocenić postępy i ustalić punkty odniesienia dla realizacji do 2030 r., cele i zadania są uzupełnione cyklicznym procesem współpracy, który już się rozpoczął.

Jakie są cele programu?

Począwszy od teraz do 2030 r., państwa członkowskie Unii Europejskiej, we współpracy z Parlamentem Europejskim, Radą Unii Europejskiej i Komisją, będą kształtować swoje polityki cyfrowe, aby osiągnąć cele w 4 obszarach:

  • Poprawić podstawowe i zaawansowane umiejętności cyfrowe obywateli;
  • Poprawić wykorzystanie nowych technologii w przedsiębiorstwach Unii (również małych), takich jak sztuczna inteligencja, dane i chmura;
  • Dalszy rozwoju unijnej infrastruktury łączności, obliczeniowej i danych;
  • Udostępnienie usług publicznych i administracji w Internecie.

Cele programu, które obejmują zapewnienie bezpiecznej i pewnej technologii cyfrowej, konkurencyjnego środowiska internetowego dla MŚP, bezpiecznych praktyk w zakresie cyberbezpieczeństwa, równego dostępu do możliwości cyfrowych dla wszystkich oraz rozwijanie zrównoważonych, energooszczędnych i zasobooszczędnych innowacji, są zawarte w tych celach.

„Technologia będzie nadal odgrywać coraz większą rolę w naszych społeczeństwach i w naszym życiu. Dzięki mechanizmowi monitorowania mamy teraz konkretne cele dotyczące tego, jak sprawić, by technologia cyfrowa działała na korzyść wszystkich ludzi i przedsiębiorstw.”, oświadczyła Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca wykonawcza ds. Europy na miarę ery cyfrowej.

Projekty z udziałem wielu krajów

Projekty na dużą skalę mają kluczowe znaczenie dla osiągnięcia celów cyfrowych i przeprowadzenia transformacji cyfrowej do 2030 r. Państwa członkowskie połączą zasoby i będą ściśle współpracować w ramach projektów międzynarodowych, aby rozwijać zdolności cyfrowe, które trudno byłoby im osiągnąć w pojedynkę.

W szczególności w programie polityki stworzono proces identyfikacji i uruchomienia projektów międzynarodowych w takich obszarach jak m.in. 5G, komputery kwantowe i połączone administracje publiczne.

© Komisja Europejska 2023

Docelowi odbiorcy: Umiejętności cyfrowe dla profesjonalistów, Umiejętności cyfrowe w edukacji, Umiejętności cyfrowe dla wszystkich
Poziom umiejętności cyfrowych: Podstawowy, Średni, Zaawansowany, Ekspercki
Technologia cyfrowa: sztuczna inteligencja, cyberbezpieczeństwo, obliczenia wielkiej skali, uczenie maszynowe, chmura obliczeniowa, 5G, umiejętności cyfrowe
Typ inicjatywy: Unijna
Zasięg geograficzny: Unia Europejska
Głos w dółGłos w górę (Brak głosów)

Możliwość komentowania została wyłączona.