10. edycja Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa 2022 „Think Before U click – I choose to be safe online” oficjalnie rozpoczęła się 30 września.
Od rozpoczęcia kampanii w 2012 roku, Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa odbywa się przez cały październik każdego roku. Pod hasłem ” Cyberbezpieczeństwo to wspólna odpowiedzialność” Komisja Europejska, Agencja Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) oraz ponad 300 partnerów z całej Europy, w tym organy publiczne, uniwersytety, ośrodki analityczne, organizacje pozarządowe i stowarzyszenia zawodowe, spotykają się w celu przeprowadzenia burzy mózgów na temat sposobów współpracy w zakresie przeciwdziałania cyber zagrożeniom.
Edycja 2022 ma na celu dotarcie do profesjonalistów w wieku 40-60 lat ze wszystkich sektorów gospodarki, skupiając się szczególnie na MŚP. Przeznaczona jest również dla całej europejskiej społeczności biznesowej oraz dla osób, których praca zależy od technologii i narzędzi cyfrowych. Dlaczego jednak taka kampania jest potrzebna?
Za każdym razem, gdy wchodzimy do Internetu, natrafiamy na różne zagrożenia online. A ofiarami cyberataków możemy stać się na wiele sposobów, z których większość pozostaje niezauważona. Niezależnie od tego, czy klikamy na link z nieznanego lub podejrzanego adresu e-mail, czy w końcu podajemy nasze dane osobowe na stronie internetowej, która wygląda bardzo podobnie do prawdziwej, czy też nieświadomie instalujemy oprogramowanie, które nie zostało zweryfikowane – musimy myśleć, zanim klikniemy, i być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami związanymi z bezpieczeństwem cybernetycznym.
3 komisarzy, 1 głos: dlaczego kampania jest koniecznością dla Europy
Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca wykonawcza do spraw Europy na miarę ery cyfrowej, powiedziała:
„Niektóre z największych zagrożeń dla naszych systemów i sieci informatycznych mogą wystąpić w wyniku błędu ludzkiego. Nauka zachowania cyberbezpieczeństwa to codzienne zadanie dla nas wszystkich, a Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa pomoże nam stanąć na wysokości zadania.”
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej do spraw promowania naszego europejskiego stylu życia, Margaritis Schinas, zauważył:
„Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa to sztandarowe działanie, będące częścią naszych wysiłków mających na celu pomoc obywatelom Unii Europejskiej i zainteresowanym stronom w zapewnieniu bezpieczeństwa w sieci. Obejmując Unię szeregiem działań mających na celu ochronę jej bezpieczeństwa, potrzebujemy świadomych obywateli, którzy są częścią naszej Unii Bezpieczeństwa. Tegoroczna kampania pomoże wszystkim dowiedzieć się i zrozumieć, jak chronić swoje codzienne życie przed nowo pojawiającymi się zagrożeniami, takimi jak oprogramowanie ransomware.”
Thierry Breton, komisarz do spraw rynku wewnętrznego, dodał również:
„W miarę jak nasze społeczeństwa stają się coraz bardziej połączone, rozszerza się ryzyko cybernetyczne. Jednym z najlepszych sposobów ochrony jest szkolenie i znajomość cyberprzestrzeni, także w życiu codziennym. O to właśnie chodzi w Miesiącu Cyberbezpieczeństwa, który w ciągu ostatnich 10 lat dobrze się sprawdził.”
Rozpowszechniaj informacje o EMC – i baw się dobrze poznając cyberbezpieczeństwo!
W październiku odbędą się lokalne konferencje dotyczące cyberbezpieczeństwa, szkolenia i wydarzenia online. Oprócz tych funkcji strona internetowa EMC oferuje szeroki wachlarz wydarzeń związanych z cyberbezpieczeństwem odbywających się w całej Europie oraz interaktywną mapę organizacji krajowych, z którymi można się skontaktować, jeśli użytkownik czuje się niepewnie w sieci. Więcej informacji na ten temat można znaleźć również w komunikacie prasowym ENISA.
Nowością w tegorocznej kampanii Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa jest przyznawanie nagród za najbardziej efektywne materiały kampanii z poprzednich lat. Można dowiedzieć się, kto wygrał w następujących kategoriach: najlepszy film na temat bezpiecznych rezerwacji online, najlepszy film na temat ochrony kont internetowych, najlepsze infografiki i najlepsze materiały dydaktyczne – wybrane przez państwa członkowskie Unii Europejskiej!
© Komisja Europejska