cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

Pięć wskazówek, jak poprawić swoje umiejętności cyfrowe tego lata

Data publikacji:  12.02.2023

Fale upałów w Europie i palące temperatury latem trafiły na pierwsze strony gazet praktycznie we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej, podkreślając potrzebę pilnego działania i pełnej mobilizacji ekologicznych i cyfrowych rozwiązań. Jak zatem możemy zagwarantować, że nowe rozwiązania cyfrowe faktycznie otworzą drzwi do bardziej zrównoważonej i ekologicznej przyszłości? Jedną z odpowiedzi na to pytanie jest inwestowanie w umiejętności ludzi. Bardziej niż kiedykolwiek wcześniej Europejczycy muszą być wyposażeni w odpowiedni zestaw podstawowych umiejętności cyfrowych (i zaawansowanych umiejętności w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych), aby mogli napędzać innowacje technologiczne i pozostać konkurencyjni w świecie na zawsze zmienionym przez technologie cyfrowe.

W ostatnich latach Europa poczyniła znaczne postępy w zakresie umiejętności cyfrowych, ale wciąż pozostaje wiele do zrobienia, jeżeli mamy osiągnąć cele cyfrowej dekady, które zakładają 20 mln specjalistów w dziedzinie TIK w 2030 r. i 80% Europejczyków posiadających co najmniej podstawowe umiejętności cyfrowe. Każdego dnia coraz więcej Europejczyków korzysta z Internetu, ale tylko 54% obywateli ma do tego potrzebne umiejętności. Ponad połowa unijnych przedsiębiorstw ma trudności z rekrutacją specjalistów w dziedzinie ICT, a mniej niż 4% absolwentów kończy studia uniwersyteckie w dziedzinie ICT.

Dobra wiadomość jest taka, że dyplom z dziedziny ICT nie jest już warunkiem koniecznym do podjęcia pracy w branży technologicznej, a ponadto istnieje wiele sposobów na rozwinięcie swoich umiejętności, nawet jeśli nie czujesz się zbyt głęboko zakorzeniony w cyfrowym świecie. Od zasobów umiejętności cyfrowych po krótkie kursy, programy szkoleniowe i MOOCs: to lato może być idealnym czasem na doskonalenie swoich umiejętności cyfrowych we własnym tempie. Zebraliśmy 5 wskazówek, które pomogą Ci dotrzeć tam, gdzie chcesz – szybciej.

Krok #1 Rozwiąż nasz test umiejętności cyfrowych i rozpocznij swoją cyfrową podróż

Wiedz, na czym stoisz i otwórz świat możliwości tego, gdzie możesz się udać. Czy wiesz, że ludzie ogólnie mają tendencję do przeceniania swojego poziomu kompetencji cyfrowych?

Przejdź do testu samooceny umiejętności cyfrowych, aby zidentyfikować silne i słabe obszary i nakreślić drogę do marzeń. 

Punkty dodatkowe: Narzędzie to jest dostosowane do DigComp, europejskich ram kompetencji cyfrowych, i jest dostępne w 30 językach. 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat DigComp? Jego najnowsza aktualizacja, 2.2, uwzględnia obecnie powstające technologie, takie jak sztuczna inteligencja. Zapoznaj się z tą opinią dr Riiny Vuorikari z JRC, jednej z mistrzów ram, a także porad na temat tego, w jaki sposób współdziałamy z nowymi technologiami. 

Krok #2 Weź udział w MOOC i podnieś poziom swoich cyfrowych umiejętności

Pamiętasz, jak wspomnieliśmy, że uniwersytet nie jest już jedynym sposobem na zdobycie pracy w tech? Świat cyfrowy to o wiele więcej niż programowanie i kodowanie, ale wszyscy musimy gdzieś zacząć. Zapoznaj się z naszą listą MOOCs i ewoluuj z absolutnego początkującego do pewnego eksperta cyfrowego. Platforma Digital Skills & Jobs ma to wszystko.

Zapoznaj się z transformacją cyfrową, jej wyzwaniami i możliwościami. Przyszłość pracy zmienia się, a aby dostosować się do nowych form i ról w pracy, musimy zrozumieć, w jaki sposób i dlaczego stają się one tak ważne. Proponujemy rozpoczęcie podróży kursami „Digital SkillUp” – wspaniałe wprowadzenie do rewolucji cyfrowej, przegląd nowych technologii i pogłębioną wiedzę na temat cyberbezpieczeństwa. 

A jeśli naprawdę interesuje Cię sposób, w jaki technologia zmieniła nasze codzienne życie i chce się pogłębić, wybierz swój wybór z poniższej listy. 

Chcesz rozpocząć kodowanie, programowanie lub analizę danych, ale nie masz pewności, gdzie należy zacząć? Wybrane poniżej MOOC nie wymagają wcześniejszej wiedzy, lecz stanowią solidną podstawę do dalszego rozwoju. 

Zainteresowani nowymi technologiami, ich potencjałem i tym, co muszą oferować? Poniższe MOOC mogą pomóc w przyśpieszeniu tego nie tak powstającego świata i skłonić Cię do realizacji wizji inteligentnych miast dotyczącej przyszłości. 

Posiadasz już pewną wiedzę, ale nie jesteś zbyt obeznany z technologią? Zobacz Wprowadzenie do równoległego programowania, MOOC opracowane przez PRACE i Uniwersytet Lublański na Słowenii.

Krok #3 Znajdź treści w swoim języku i poznaj Koalicję Narodową w swoim kraju

Na platformie można było zobaczyć coraz więcej szkoleń i historii sukcesów na szczeblu krajowym w państwach członkowskich UE, a wiadomości pochodzą bezpośrednio z krajowych koalicji na rzecz umiejętności cyfrowych i zatrudnienia oraz ich odpowiednich stron internetowych. 

Nie masz pewności, czym są koalicje krajowe lub co robią? Podsumowanie to pomoże Ci dowiedzieć się więcej o najnowszych osiągnięciach w zakresie umiejętności cyfrowych. Wybierz swój kraj z listy koalicji krajowych i wybierz szkolenia, które muszą zaoferować. 

Krok #4 Bądź na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami w Europie

W ubiegłym roku w państwach członkowskich UE wiele wydarzyło się w terenie: Bułgaria uruchomiła nowy AI powerhouse institute INSAIT,  największa kampanię na rzecz umiejętności cyfrowych na Słowacji, czyli IT Fitness Test został rozszerzony, a obecnie odbywa się we wszystkich krajach grupy V4 (w Republice Czeskiej, na Węgrzech, w Polsce i na Słowacji), natomiast oczekuje się, że tylko w 2022 r. w ramach programów szkoleniowych greckiej agencji zatrudnienia OAED powstanie ponad 85.000 miejsc pracy. 

We Francji trzy agencje rządowe połączyły siły, aby zaoferować lepsze cyfrowe uczenie się w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, łącząc wiedzę w zakresie edukacji i kształcenia i szkolenia zawodowego z umiejętnościami potrzebnymi do pracy za pośrednictwem platformy internetowej PIX. Od czasu uruchomienia w 2021 r. DigiSkills Belgium, stronie internetowej belgijskiej koalicji narodowej, udało się stworzyć dość duże repozytorium oferujące możliwości szkoleniowe na wszystkich poziomach, dostępne w kilku językach. 

W krajach UE odbyło się również wiele udanych wydarzeń. Włochy i Hiszpania zorganizowały krajowe nagrody w dziedzinie umiejętności cyfrowych, w których podkreślono innowacyjne projekty cyfrowe mające potencjał w zakresie dobra społecznego. Łotewska edycja Tygodnia Cyfrowego zgromadziła 4150 zainteresowanych stron z całej Łotwy w celu omówienia przyszłości umiejętności cyfrowych. Maltański hakathon MaltaPi zaobserwował uczniów z Finlandii i Malty o przekształceniu gier cyfrowych i wideo w pasję zawodową i praktykowaniu swoich umiejętności w zakresie podstawowej robotyki i programowania. Hakatony zorganizowane w ramach projektu „Connected Lithuania” zgromadziły prawie 200 dzieci, nagradzając najbardziej innowacyjne rozwiązania cyfrowe. 

Krok #5 Bądź na bieżąco z najnowszymi trendami w zakresie umiejętności cyfrowych

Uczenie się nie jest już pasywnym procesem polegającym na przyjmowaniu dobrze przetworzonych i zwartych informacji. Uczyć się to znaczy odkrywać, otwierać nowe drzwi do innych kawałków wiedzy, poruszać się po tematach, które po drodze wzbudziły nasze zainteresowanie. Chcesz wiedzieć wszystko, co dzieje się z umiejętnościami cyfrowymi w Europie?

Udaj się do Digital Skills & Jobs Community, unijnego centrum umiejętności cyfrowych. Podziel się swoją wiedzą, zadawaj pytania, wymieniaj się wskazówkami – i poznaj sedno najnowszych zmian w zakresie umiejętności w Europie.

Docelowi odbiorcy: Umiejętności cyfrowe dla wszystkich, Umiejętności cyfrowe w edukacji, Umiejętności cyfrowe dla zatrudnionych i poszukujących pracy
Poziom umiejętności cyfrowych: Podstawowy, Średni
Technologia cyfrowa: sztuczna inteligencja, cyberbezpieczeństwo, oprogramowanie, tworzenie stron internetowych, umiejętności cyfrowe
Typ inicjatywy: Unijna
Zasięg geograficzny: Unia Europejska
Głos w dółGłos w górę (Brak głosów)

Możliwość komentowania została wyłączona.