cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

Pierwsze Światowe Forum Etyki Sztucznej Inteligencji

Data publikacji:  24.02.2023

13 grudnia 2022 roku odbyło się pierwsze Światowe Forum Etyki Sztucznej Inteligencji (AI) w następstwie przyjęcia na całym świecie Rekomendacji UNESCO dotyczącej etyki AI. Wydarzenie to zostało zorganizowane w Pradze, a jego gospodarzem była czeska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej i pod patronatem UNESCO. W przypadku tej pierwszej edycji Forum skupiło się na temacie „Zapewnienie integracji w świecie AI”.

Forum podsumowało krajowe wysiłki na rzecz promowania etycznego rozwoju i wykorzystania AI oraz zidentyfikowało najlepsze praktyki regulacyjne i ramy instytucjonalne w celu zapewnienia etycznego rozwoju technologii AI. Eksperci, którzy wzięli udział w tym wydarzeniu, przeanalizowali, w jaki sposób Rekomendacja UNESCO może wspierać wysiłki Unii Europejskiej na rzecz rozwoju technologii opartych na wartościach, przenosząc tym samym europejską perspektywę na poziom światowy.

Jednocześnie na Forum zaprezentowano innowacyjne narzędzia mające na celu wsparcie wdrażania Rekomendacji. Obejmowały one metodologię oceny gotowości i ocenę wpływu etycznego. Narzędzia te mają na celu pomóc państwom zrozumieć, gdzie znajdują się na skali gotowości do wdrożenia AI w sposób etyczny i odpowiedzialny dla wszystkich swoich obywateli, a także pomóc podmiotom zaangażowanym w zamówienia i rozwój systemów AI w przewidywaniu konsekwencji, łagodzeniu ryzyka i podejmowaniu wyzwań społecznych zgodnie z wartościami i zasadami określonymi w zaleceniu.

Docelowi odbiorcy: Umiejętności cyfrowe w edukacji, Umiejętności cyfrowe dla profesjonalistów
Poziom umiejętności cyfrowych: Średni, Zaawansowany
Technologia cyfrowa: sztuczna inteligencja
Typ inicjatywy: Międzynarodowa
Zasięg geograficzny: Unia Europejska
Głos w dółGłos w górę (Brak głosów)

Możliwość komentowania została wyłączona.