cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

Podsumowanie Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych

Data publikacji:  11.02.2023

W całej Europie i poza nią odbył się Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych, W dniach 16-20 maja. Organizowany co roku przez Komisję Europejską, stanowi okazję do podkreślenia i świętowania najlepszych praktyk w zakresie kształcenia i szkolenia zawodowego (VET), skupiając zainteresowane strony od szczebla lokalnego, po krajowy i regionalny, aby pokazać korzyści płynące z VET zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych.

Tegoroczna edycja skupiła się na „Kształceniu i szkoleniu zawodowym oraz zielonej transformacji”, mając na celu wspieranie ludzi w rozwijaniu umiejętności niezbędnych dla zielonej transformacji, zgodnie z Europejskim Zielonym Ładem. Szacuje się, że dzięki 986 wydarzeniom odbywającym się w 29 krajach, Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych dotarł do 555835 osób w całej Europie.

W ramach Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych 2022 przyznano również flagowe nagrody VET Excellence Awards, 18 maja Komisja Europejska ogłosiła zwycięzców flagowych nagród w różnych kategoriach, w tym praktykant księgowy z Grecji, region Piemont we Włoszech i szwedzki program pielęgnacji drzew, otrzymały nagrody Excellence Awards, obok 9 innych zwycięzców.

Komisarz ds. zatrudnienia i praw socjalnych, Nicolas Schmit, powiedział: „Zielona transformacja może stać się prawdziwą siłą napędową dla zatrudnienia, jeśli ludzie otrzymają odpowiednie wsparcie, którego potrzebują, aby dobrze prosperować w swojej karierze i na zmieniających się rynkach pracy. Nagrody za doskonałość w kształceniu i szkoleniu zawodowym pomagają nam określić najlepsze podejścia do przystosowania się do gospodarki ekologicznej, przezwyciężając dzisiejsze braki siły roboczej w kluczowych sektorach, takich jak budownictwo, produkcja i energia. Chciałbym pogratulować wszystkim nominowanym i osobom uczącym się w systemie kształcenia i szkolenia zawodowego, a także podziękować tysiącom podmiotów oferujących kształcenie i szkolenie zawodowe za ich poświęcenie.”

Komisja aktywnie promuje kształcenie i szkolenie zawodowe, jako część Europejskiego filaru praw socjalnych, w szczególności prawo do edukacji, szkolenia i uczenia się przez całe życie.

Dowiedz się więcej na temat Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych i nagród doskonałości w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowego.  

© Prostock-studio – stock.adobe.com

Poziom umiejętności cyfrowych: Podstawowy, Średni, Zaawansowany, Ekspercki
Technologia cyfrowa: umiejętności cyfrowe
Typ inicjatywy: Unijna
Zasięg geograficzny: Unia Europejska
Głos w dółGłos w górę (Brak głosów)

Możliwość komentowania została wyłączona.