CBOS przeprowadził badanie opinii Polaków na temat sztucznej inteligencji. Okazuje się, że nie podchodzimy do tej technologii pozytywnie. Najczęściej dostrzegamy płynące z jej strony zagrożenia.
Badanie przeprowadzone przez CBOS pokazuje, że Polacy są podzieleni w ocenie wpływu sztucznej inteligencji na ich życie i pracę. Wyniki wskazują, że aż 38 proc. respondentów dostrzega więcej zagrożeń niż korzyści płynących z rozwoju tej technologii. Co czwarty badany ma jednak odmienne zdanie, a co trzeci (29 proc.) dostrzega zarówno plusy, jak i minusy związane z SI.
Około 10 proc. respondentów nie ma zdania na temat sztucznej inteligencji. Znajomość pojęcia SI deklaruje 76 proc. 1 proc. Polaków nie potrafi określić, czy zna temat SI, a pozostali nigdy nie spotkali się z tym terminem.
Polacy obawiający się sztucznej inteligencji wskazują na różnorodne zagrożenia. 10 proc. badanych boi się, że AI zabierze ludziom pracę, zastępując ich ciała lub umysły. 27 proc. badanych wierzy, że AI spowoduje wzrost nierówności społecznych. Innymi istotnymi obawami są wzrost inwigilacji i utrata prywatności (7 proc.), cyberprzestępczość (6 proc.), manipulacja przez dezinformację czy propaganda (13 proc.), utrata kontroli nad AI (12 proc.), a nawet zagrożenie fizycznym przejęciem władzy nad człowiekiem (8 proc.). Ponadto 5 proc. obawia się, że SI może zostać wykorzystana w zagrażającym ludzkości celu.
Źródło: https://www.dobreprogramy.pl/polacy-o-ai-strach-czy-wyrazy-szacunku,7075828385307488a?ECw=vttDVYnIhUXJgYREB0MVE5WEkYWQU1WWlYHAhUAHxBWTFYVFBFETkRARBIREkREEBZDQBdBRxZFF0BER0dGFxJAQE5CQUQWRRFOR0JNRUJAT0NAQU4CRVZYVAAdGxEHAhUZBlZOR0NGQUJNRExECw