cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

Polski wynalazek SmartHEAL zdobył pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie w dziedzinie projektowania The James Dyson Award 2022

Data publikacji:  24.11.2022
Logo

Młodzi Polacy wygrali właśnie najważniejszy na świecie konkurs dla inżynierów w projektowaniu! Polski wynalazek SmartHEAL zdobył pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie w dziedzinie projektowania The James Dyson Award 2022! Innowacyjny, inteligentny opatrunek wskazujący stopień gojenia się ran wynaleziony przez studentów Politechnika Warszawska – Tomasz Raczyński, Dominika Baranieckiego i Piotr Walter pokonał tysiące projektów i został wybrany jako numer jeden spośród 300 obiecujących wynalazków z całego świata nagrodzonych w konkursie! Pula nagród to 1 MLN £. Nagrodę ogłosił im osobiście Sir James Dyson twórca Dyson Ltd. i multimiliarder. Ten 15 sekundowy film mogę oglądać w nieskończoność!! Na makeway.pl piękna polska historia sukcesu i pasji!

Polscy inżynierowie rozwiązali problem niepotrzebnych, zbyt częstych zmian opatrunku w trakcie gojenia się ran, prowadzących do infekcji lub uszkodzenia tkanek. Obecnie metody oceny stanu rany opierają się głównie na zmysłach (kolor i zapach), sprawdzeniu temperatury, lub w niektórych przypadkach kosztownych testach laboratoryjnych. Po założeniu opatrunku pacjentowi, niezwykle trudno jest stwierdzić czy rana goi się w prawidłowy sposób, dlatego naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali precyzyjny inteligentny, a przede wszystkim, tani czujnik pH do opatrunków SmartHEAL, który może ocenić stan rany i wykryć nieprawidłowości takie jak np. infekcja, bezprzewodowo, bez naruszania tkanek. Do wysłania danych na nasz smartfon wykorzystuje on bezprzewodowy system komunikacji radiowej RFID, który nie wymaga jakiegokolwiek zasilania, a zebrane w ten sposób informacje mogą być wykorzystane przez personel medyczny przepisania skutecznego i spersonalizowanego leczenia farmakologicznego, powodując tym samym szybszy powrót do zdrowia i mniejsze ryzyko powikłań.

Wczoraj cała Polska mówiła o meczu, którego nie wygraliśmy. Ci ludzie swój mecz wygrali. Powiedział o tym Bloomberg News, Reuters ale nikt od nas. A to informacja, o której powinien dowiedzieć się każdy Polak. Dotychczasowe wygrane projekty osiągnęły międzynarodowe kariery, uzyskując ogromne finansowania na swój rozwój. Tego Wam chłopaki z całego serca życzę. Poniżej na makeway.pl opis historii tych młodych twórców. Poświęćcie im chwilkę! GRATULACJE!

Źródło: Maciej Kawecki https://www.facebook.com/akuku2020/posts/pfbid02gMKtkxARRoFHuGyCiYVzLPwrLoT21iD7RCTdarAX55RUpxZTmivNV52hYV9cCekwl

Docelowi odbiorcy: Umiejętności cyfrowe dla wszystkich
Dziedziny: Programy i kwalifikacje ogólne, bliżej niezdefiniowane
Poziom umiejętności cyfrowych: Podstawowy, Średni, Zaawansowany, Ekspercki
Technologia cyfrowa: umiejętności cyfrowe
Typ inicjatywy: Międzynarodowa
Zasięg geograficzny: Unia EuropejskaNon-EU
Głos w dółGłos w górę (Brak głosów)

Możliwość komentowania została wyłączona.