cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

Powstała aplikacja dla grzybiarzy i miłośników leśnych spacerów

Data publikacji:  06.07.2023
Nauka w Polsce logo

Szeroki zakres informacji dotyczących gatunków grzybów występujących w polskich lasach, przeznaczony dla biologów, miłośników przyrody, grzybiarzy i zwykłych spacerowiczów – zawarto w nowej aplikacji „Grzyby w Polsce”.

Jej twórcami są członkowie dwóch kół naukowych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – SKN Geoinformatyków „GeoIT” (Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej) oraz SKN Biotechnologów „Mikron” (Wydziału Biologii i Biotechnologii). Celem opracowanej przez nich aplikacji jest dostarczanie wiedzy na temat różnych gatunków grzybów, ich lokalizacji oraz związanych z nimi informacji i ciekawostek.

Poza tym, jak zaznaczają sami twórcy, aplikacja ma pomóc w budowaniu świadomości potencjalnego niebezpieczeństwa, jakie mogą nieść za sobą grzyby.

Dane wykorzystane do stworzenia aplikacji pochodziły z wiarygodnych źródeł opartych na wieloletnich badaniach mykologicznych. Studenci z Koła Naukowego Biotechnologów „Mikron” selekcjonowali je, by wyłonić najistotniejsze informacje, kluczowe cechy oraz najlepsze zdjęcia. Natomiast studenci z Koła Geoinformatyków „GeoIT” zajęli się aspektem technicznym, dodając odniesienie przestrzenne do danych opisowych.

Następnie przy użyciu platformy ArcGIS Online młodzi biolodzy stworzyli aplikację Web-GIS, która zawiera interaktywną mapę, przedstawiającą zestawienie wszystkich warstw.

Źródło: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C97224%2Cna-umcs-powstala-aplikacja-dla-grzybiarzy-i-milosnikow-lesnych-spacerow.html

Docelowi odbiorcy: Umiejętności cyfrowe dla wszystkich
Dziedziny: Programy i kwalifikacje ogólne, bliżej niezdefiniowane
Poziom umiejętności cyfrowych: Podstawowy
Technologia cyfrowa: umiejętności cyfrowe
Typ inicjatywy: Krajowa
Zasięg geograficzny: Polska
Głos w dółGłos w górę (Brak głosów)

Możliwość komentowania została wyłączona.