AI Watch Index zapewnia analizę wielu wskaźników związanych z rozwojem sztucznej inteligencji (AI) w zakresie pięciu kategorii:
- Globalne spojrzenie na krajobraz AI
- Przemysł
- Badania i rozwój
- Technologia
- Aspekty społeczne
Indeks koncentruje się na Unii Europejskiej, ale zawiera punkty porównawcze ze Stanami Zjednoczonymi i Chinami. W ramach indeksu badany jest potencjał przemysłowy, technologiczny i badawczy w zakresie AI, inicjatywy polityczne państw członkowskich Unii związane z AI, jak również absorpcja i rozwój techniczny AI oraz jej wpływ.
Najnowszy indeks AI Watch Index wskazuje, że Unia ma przewagę komparatywną na całym świecie w różnych zaawansowanych sektorach związanych ze sztuczną inteligencją (AI), podczas gdy Stany Zjednoczone i Chiny nadal przewodzą w dziedzinie AI. W raporcie zauważono, że inwestycje Unii Europejskiej w AI wzrosły o 39% w latach 2018-2019 pozycjonując ją do przekroczenia celu 20 mld euro na AI w ciągu tej dekady. Jednak ta inwestycja nie pozwoliła Unii Europejskiej przejąć dominacji USA i Chin w tym sektorze.
USA prowadzi w usługach AI, przetwarzaniu dźwięku i języka naturalnego, autonomicznej robotyce oraz połączonych i zautomatyzowanych pojazdach. Z drugiej strony Chiny są liderem w zgłaszaniu nowych patentów, a chiński krajobraz AI może pochwalić się dostępem do dużych danych napędzających rozwój.
W porównaniu z tymi krajami Unia przoduje w usługach AI i robotyce, przy czym kategoria robotyki obejmuje handel robotami przemysłowymi i rozwój robotów autonomicznych. Muszą one być w stanie wchodzić w interakcje zarówno z ludźmi, jak i maszynami oraz poruszać się w skomplikowanych warunkach. Ponadto UE jest również stosunkowo silna w dziedzinie badań pionierskich, plasując się tuż za USA.
© Komisja Europejska