cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

Przewaga Unii Europejskiej w zakresie usług związanych z robotyką autonomiczną i sztuczną inteligencją

Data publikacji:  09.02.2023

AI Watch Index zapewnia analizę wielu wskaźników związanych z rozwojem sztucznej inteligencji (AI) w zakresie pięciu kategorii:

  • Globalne spojrzenie na krajobraz AI
  • Przemysł
  • Badania i rozwój
  • Technologia
  • Aspekty społeczne

Indeks koncentruje się na Unii Europejskiej, ale zawiera punkty porównawcze ze Stanami Zjednoczonymi i Chinami. W ramach indeksu badany jest potencjał przemysłowy, technologiczny i badawczy w zakresie AI, inicjatywy polityczne państw członkowskich Unii  związane z AI, jak również absorpcja i rozwój techniczny AI oraz jej wpływ.

Najnowszy indeks AI Watch Index wskazuje, że Unia ma przewagę komparatywną na całym świecie w różnych zaawansowanych sektorach związanych ze sztuczną inteligencją (AI), podczas gdy Stany Zjednoczone i Chiny nadal przewodzą w dziedzinie AI. W raporcie zauważono, że inwestycje Unii Europejskiej w AI wzrosły o 39% w latach 2018-2019 pozycjonując ją do przekroczenia celu 20 mld euro na AI w ciągu tej dekady. Jednak ta inwestycja nie pozwoliła Unii Europejskiej przejąć dominacji USA i Chin w tym sektorze.

USA prowadzi w usługach AI, przetwarzaniu dźwięku i języka naturalnego, autonomicznej robotyce oraz połączonych i zautomatyzowanych pojazdach. Z drugiej strony Chiny są liderem w zgłaszaniu nowych patentów, a chiński krajobraz AI może pochwalić się dostępem do dużych danych napędzających rozwój.

W porównaniu z tymi krajami Unia przoduje w usługach AI i robotyce, przy czym kategoria robotyki obejmuje handel robotami przemysłowymi i rozwój robotów autonomicznych. Muszą one być w stanie wchodzić w interakcje zarówno z ludźmi, jak i maszynami oraz poruszać się w skomplikowanych warunkach. Ponadto UE jest również stosunkowo silna w dziedzinie badań pionierskich, plasując się tuż za USA.

© Komisja Europejska

Docelowi odbiorcy: Umiejętności cyfrowe dla wszystkich, Umiejętności cyfrowe dla profesjonalistów
Poziom umiejętności cyfrowych: Podstawowy, Średni, Zaawansowany, Ekspercki
Technologia cyfrowa: sztuczna inteligencja, robotyka
Typ inicjatywy: Unijna
Zasięg geograficzny: Unia Europejska
Głos w dółGłos w górę (Brak głosów)

Możliwość komentowania została wyłączona.