cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

Samorządy bezpieczne w sieci

Data publikacji:  04.07.2023

Wraz z nadejściem pandemii COVID-19, cyfrowe rozwiązania stały się kluczem do utrzymania ciągłości pracy instytucji publicznych. W obliczu ograniczeń wynikających z lockdownów i konieczności zapewnienia społeczeństwu bezpieczeństwa, administracja samorządowa musiała dostosować się do nowej rzeczywistości.

Cyfryzacja umożliwia uproszczenie i przyspieszenie procesów administracyjnych, co prowadzi do oszczędności czasu i zasobów zarówno dla obywateli, jak i obsługujących ich pracowników urzędów. Wraz ze zwiększającą się ilością danych przechowywanych i przesyłanych drogą elektroniczną, administracja publiczna staje się jednak coraz bardziej narażona na cyberzagrożenia. Samorządy częściej mogą paść ofiarą takich zagrożeń jak phishing (podszywanie się pod zaufane instytucje lub osoby, aby wyłudzić poufne informacje), ataki ransomware (złośliwe oprogramowanie blokujące dostęp do danych i żądające okupu za przywrócenie normalnego działania) czy naruszenia danych osobowych.

Z tego względu samorządy muszą skupić się na wzmocnieniu swojej odporności cyfrowej i zdolności do skutecznego zapobiegania incydentom zagrażającym cyberbezpieczeństwu. Tym bardziej, że jest to niezbędne dla utrzymania zaufania społeczeństwa wobec instytucji. Obywatele muszą mieć pewność, że ich dane osobowe są odpowiednio chronione i nie są narażone na nieuprawniony dostęp czy wykorzystanie.

Źródło: https://www.portalsamorzadowy.pl/fundusze-europejskie/samorzady-bezpieczne-w-sieci,471648.html

Docelowi odbiorcy: Umiejętności cyfrowe dla wszystkich
Dziedziny: Programy i kwalifikacje ogólne, bliżej niezdefiniowane
Poziom umiejętności cyfrowych: Podstawowy
Technologia cyfrowa: umiejętności cyfrowe
Typ inicjatywy: Krajowa
Zasięg geograficzny: Polska
Głos w dółGłos w górę (Brak głosów)

Możliwość komentowania została wyłączona.