cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

Słabe kompetencje cyfrowe polskich uczniów

Data publikacji:  07.12.2023
Perspektywy logo

Ponad 22 tys. polskich uczniów ze szkół podstawowych i średnich wzięło udział w drugiej edycji IT Fitness Test – sprawdzianu kompetencji cyfrowych, który został przeprowadzony w czterech krajach: Polsce, Czechach, na Słowacji i Węgrzech. Zła wiadomość jest taka, że polscy uczniowie wypadli najsłabiej ze wszystkich krajów.

IT Fitness Test to kompleksowa i sprawdzona metoda oceny praktycznych umiejętności cyfrowych, w Polsce przeprowadzana po raz drugi z inicjatywy Związku Cyfrowa Polska. Test bada kompetencje cyfrowe w pięciu obszarach: znajomość internetu, media społecznościowe, umiejętności posługiwania się narzędziami biurowymi, umiejętność rozwiązywania złożonych zadań, znajomość zagadnień związanych z cyberbezpieczeństwem. Sprawdzian przeprowadzano w okresie kwiecień-październik w całej Polsce, a prezentacja wyników wraz z nagrodzeniem najlepszych w Polsce uczniów, i szkół odbyła się w siedzibie Google Poland w Warszawie 27 listopada.

W grupie uczniów szkół podstawowych średni wynik wynosił 46% (w porównaniu do 45% w roku 2022), a trojgu uczniom udało się osiągnąć rezultat 95%, różnił ich tylko czas wykonania wszystkich 20 zadań.

Źródło: https://perspektywy.pl/portal/index.php?option=com_content&view=article&id=8944:slabe-kompetencje-cyfrowe-polskich-uczniow&catid=24&Itemid=119

Dziedziny: Programy i kwalifikacje ogólne, bliżej niezdefiniowane
Poziom umiejętności cyfrowych: Podstawowy
Technologia cyfrowa: umiejętności cyfrowe
Typ inicjatywy: Krajowa
Zasięg geograficzny: Polska
Głos w dółGłos w górę (Brak głosów)

Możliwość komentowania została wyłączona.