cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

Światowy Dzień Świadomości Dostępności

Data publikacji:  28.05.2024
Logo

Od 2012 r. w trzeci czwartek maja obchodzony jest  Światowy Świadomości Dostępności (ang. Global Accessibility Awareness Day – GAAD). Ten dzień szczególnie poświęcony jest dostępności cyfrowej. W tym roku przypadł na 16 maja.

Światowy Dzień Świadomości Dostępności poświęcony jest edukowaniu na temat dostępności cyfrowej. Ma służyć podkreśleniu tego, jak istotne jest upewnienie się, że strony internetowe, media społecznościowe, filmy i teksty audio dostępne są dla każdego.

ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych wynika, że zapewnienie dostępności cyfrowej jest to obowiązek prawny. Obowiązek ten jest jednak również szansą na dotarcie do różnorodnej grupy użytkowników, w tym osób z niepełnosprawnościami.

Firmy oraz web-developerzy mają upewnić się, że ich media dostępne są dla każdego, również dla osób z niepełnosprawnością wzroku, słuchu, lub ruchową.

We współczesnym świecie Internet jest medium, bez którego nie da się funkcjonować. Dlatego coraz bardziej oczywista staje się konieczność zapewnienia dostępności cyfrowej dla osób z niepełnosprawnościami. Bycie wykluczonym z przestrzeni cyfrowej jest równoznaczne z wykluczeniem z wielu sfer życia: edukacyjnej, informacyjnej, a nawet zdrowotnej, jako że wiele placówek medycznych ma teraz strony internetowe i prowadzi rejestracje on-line.

Źródło: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/2198092;jsessionid=5CFB315E6080E920CF7B163B74E34080

Dziedziny: Programy i kwalifikacje ogólne, bliżej niezdefiniowane
Poziom umiejętności cyfrowych: Podstawowy
Technologia cyfrowa: umiejętności cyfrowe
Typ inicjatywy: Międzynarodowa
Zasięg geograficzny: Polska
Głos w dółGłos w górę (Brak głosów)

Możliwość komentowania została wyłączona.