Raczej mało kto jest fanem ingerencji w jego prywatność, ale nie da się ukryć, że we współczesnym świecie musi istnieć pewien balans między dbaniem o bezpieczeństwo, a naruszaniem czyjejś sfery prywatnej. Ale jak spogląda na te kwestie społeczeństwo? Odpowiedzi okazują się dość zróżnicowane.
Nowe informacje na ten temat pojawiły się w związku z badaniami prowadzonymi przez Nicholasa Dynona z Massey University. Jak podkreśla sam zainteresowany, poziom akceptacji technologii rozpoznawania twarzy jest bardzo zróżnicowany. Mówiąc krótko: wszystko zależy od tego, kto i gdzie korzysta z tego typu narzędzi. O ile w przypadku marketów niechęć jest bardzo silna, tak już na lotniskach ludzie wykazują znacznie większe zrozumienie dla takich rozwiązań. W przypadku policji ankietowani akceptują użycie technologii rozpoznawania twarzy względem terrorystów i sprawców poważnych przestępstw.
Mało kto widzi również problem z odblokowywaniem swojego smartfona za pośrednictwem identyfikacji twarzy. Łącznie Dynon przeanalizował wyniki różnych 15 badań na temat stosunku do technologii rozpoznawania twarzy. Osoby objęte tymi ekspertyzami były mieszkańcami Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Australii.
Źródło: https://www.chip.pl/2024/12/technologia-rozpoznawania-twarzy-opinie-ludzi