cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

Wspólne Centrum Badawcze wydaje publikację dotyczącą problemu niedoboru cyfrowych umiejętności

Data publikacji:  10.02.2023

Kwestia niedopasowania umiejętności cyfrowych do potrzeb rynku pracy od dłuższego czasu zajmuje wysokie miejsce w europejskiej agendzie politycznej. Nowe sprawozdanie Wspólnego Centrum Badawczego ma na celu przybliżenie rodzaju braków w umiejętnościach cyfrowych w Unii oraz rodzaju polityki potrzebnej do rozwiązania tego problemu.

Kompetencje cyfrowe stały się kluczowe dla możliwości zatrudnienia. Nie tylko ze względu na ich rolę jako umiejętności przekrojowej w rozwijaniu zdolności do zatrudnienia, ale również dlatego, że około 85% wszystkich miejsc pracy w Unii Europejskiej wymaga przynajmniej podstawowego poziomu umiejętności cyfrowych. W rzeczywistości najnowsze dostępne statystyki Eurostatu zbierające informacje na temat umiejętności cyfrowych w Europie na rok 2019 pokazują jednak, że 13% siły roboczej Unii nie posiadało żadnych umiejętności cyfrowych, głównie dlatego, że nie korzystało z Internetu, a dodatkowe 24% nie posiadało przynajmniej podstawowych umiejętności cyfrowych, które są obecnie wymagane w większości miejsc pracy.

W niniejszym sprawozdaniu Wspólne Centrum Badawcze analizuje najnowsze dane z Eurostatu, OECD i CEDEFOP, które dotyczą luki w umiejętnościach cyfrowych w kontekście zatrudnienia. W szczególności badanie skupia się na wyjaśnieniu dwóch kwestii:

1. Jakiego rodzaju braki w umiejętnościach cyfrowych istnieją?

2. Które grupy docelowe byłyby priorytetowe dla działań politycznych?

Poprzez zbadanie tych dwóch głównych pytań, raport ma na celu wsparcie kilku z ostatnich celów Cyfrowej Dekady dotyczących umiejętności cyfrowych, wymienionych również w planie działania w ramach europejskiego filaru społecznego.

Chcesz dowiedzieć się więcej o wynikach badań? Przeczytaj pełny raport WCB tutaj:

https://digital-skills-jobs.europa.eu/en/inspiration/research/supporting-policies-addressing-digital-skills-gap-jrc-2022

i zapoznaj się z platformą umiejętności cyfrowych i zatrudnienia, aby uzyskać wszystkie nowe aktualizacje i ustalenia dotyczące umiejętności cyfrowych w Europie.

Docelowi odbiorcy: Umiejętności cyfrowe dla wszystkich, Umiejętności cyfrowe w edukacji, Umiejętności cyfrowe dla profesjonalistów, Umiejętności cyfrowe dla zatrudnionych i poszukujących pracy
Poziom umiejętności cyfrowych: Podstawowy, Średni, Zaawansowany
Technologia cyfrowa: umiejętności cyfrowe
Typ inicjatywy: Unijna
Zasięg geograficzny: Unia Europejska
Głos w dółGłos w górę (Brak głosów)

Możliwość komentowania została wyłączona.