W ramach niniejszego kursu przedstawione zostaną czujniki i sensory używane we współczesnej technice do pomiarów natężenia oświetlenia, wilgotności gazów, temperatury, siły, naprężeń oraz parametrów ruchu. W kolejnych modułach kursu przedstawiona zostanie ich zasada działania, budowa, wady i zalety oraz sposoby komunikacji z układami sterującymi.
W ramach części praktycznej wyjaśniony zostanie sposób połączenia i komunikacji z układami z rodziny Arduino.
Na ukończenie kursu w tempie własnym wystarczą 4 tygodnie, przy poświęceniu około 6 godzin tygodniowo.
WYMAGANIA WSTĘPNE
Aby przystąpić do realizacji kursu potrzebna jest podstawowa wiedza z matematyki, fizyki, informatyki oraz elektroniki.
CELE KURSU
- Zdobędziesz informacje na temat sensorów stosowanych we współczesnej technice.
- Poznasz platformę Arduino.
- Dowiesz się, jak działają nowoczesne czujniki różnych wielkości fizycznych.
- Przekonasz się o ważnej roli pomiarów wielkości nieelektrycznych metodami elektrycznymi.
- Nauczysz się, jak wykorzystać zaprezentowane czujniki we własnych projektach.
PORUSZANE ZAGADNIENIA
MODUŁ 1
W module pierwszym zostały zaprezentowane informacje na temat wielkości fizycznych związanych z dziedziną techniki, jaką jest technika świetlna. Ponadto opisano czujniki i sensory stosowane we współczesnej technice świetlnej.
MODUŁ 2
W module drugim zostały zaprezentowane zagadnienia związane z pomiarami wilgotności gazów oraz czujniki wykorzystywane do tego typu zadań.
MODUŁ 3
W module trzecim zostały zaprezentowane podstawowe metody i układy do pomiaru zmian temperatury z wykorzystaniem czujników elektrycznych.
MODUŁ 4
W module czwartym zostały zaprezentowane zagadnienia oraz czujniki związane z pomiarami siły oraz naprężeń mechanicznych.
MODUŁ 5
W module piątym zostały zaprezentowane czujniki i sensory pozwalające na pomiar parametrów ruchu, takich jak prędkość, przyśpieszenie, kierunek.
MODUŁ 6
W module szóstym została zaprezentowana platforma Arduino, możliwości jej wykorzystania we własnych projektach oraz zastosowanie symulatorów pozwalających na sprawdzenie działania zaprojektowanego układu.
MODUŁ 7
W module siódmym zostały zaprezentowane sposoby komunikacji platformy Arduino z niektórymi czujnikami zaprezentowanymi w poprzednich modułach kursu.
WARUNKI ZALICZENIA
Każdy z modułów kończy się testem sprawdzającym zdobytą wiedzę. Aby zaliczyć kurs należy zdobyć 51% z wszystkich punktów możliwych do zdobycia w całym kursie.
WARUNKI OTRZYMANIA ZAŚWIADCZENIA
Zaświadczenie zostanie wygenerowane automatycznie po osiągnięciu progu zaliczeniowego, tj. uzyskaniu 51% punktów i będzie dostępne do pobrania w zakładce “Moje kursy”.