cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

Bezpieczne logowanie

Data publikacji:  27.05.2024

W dobie wszechobecnej cyfryzacji i rosnącej  aktywności online, ochrona naszych danych staje się niezwykle istotna. Dzisiaj zdecydowana większość osób korzysta z bankowości elektronicznej, skrzynek e-mail czy chociażby mediów społecznościowych. Jednym z podstawowych środków zapewniających bezpieczeństwo w sieci jest silne hasło. Co roku na początku maja, w pierwszy czwartek miesiąca obchodzony jest Światowy Dzień Hasła, w związku z czym w dzisiejszym wpisie przybliżymy temat fundamentalnych zasad towarzyszących tworzeniu haseł oraz zarządzania nimi.

Podstawą jest, aby do każdego z portali, do których się logujemy używać różnych haseł. Nie wystarczy wymyślić jednego silnego hasła. Więc jak stworzyć mocne i bezpieczne hasło? Powinno składać się z co najmniej 12 znaków. Obecnie większość witryn oraz aplikacji posiada wymagania co do minimalnej długości hasła. Im dłuższe, tym trudniejsze staje się do złamania. Dodatkowo, istotne są kombinacje wielkich i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych, takich jak na przykład @, !, #, $, %. Nie zaleca się używania imion, dat czy nazw. Zamiast tego można użyć stosunkowo łatwych do zapamiętania fraz, lecz odpowiednio zmienionych, co znacząco utrudni ich złamanie.

Oczywiście, nie należy dzielić swoimi hasłami z osobami trzecimi – niezależnie, czy chodzi o osoby bliskie, czy też osoby podające się za przedstawicieli instytucji. Dobrą praktyką jest też aktualizowanie haseł co kilka miesięcy. Jednak najbezpieczniejsze hasła to te wygenerowane losowo, które zawierają kombinacje cyfr, wielkich i małych liter oraz znaków specjalnych.

Jeżeli problematyczne jest pamiętanie wszystkich używanych haseł –  rozwiązaniem może być korzystanie z menedżerów haseł. Są to narzędzia, które przechowują i szyfrują wszystkie hasła, umożliwiając dostęp do nich za pomocą jednego głównego hasła lub kodu PIN. Za ich pomocą można generować i przechowywać silne hasła dla każdego konta, bez konieczności ich zapamiętywania.

Ważnym aspektem jest również uwierzytelnianie dwuskładnikowe. To dodatkowe zabezpieczenie, zapewniające drugą linie obrony w przypadku wycieku hasła. Po skonfigurowaniu uwierzytelniania dwuskładnikowego, podczas logowania niezbędny będzie drugi składnik. Najczęściej stosowane są jednorazowe kody wysyłane SMSem na wskazany numer telefonu. Inną opcją są generatory kodów w aplikacji, biometria (na przykład odcisk palca czy skan twarzy) czy też klucz sprzętowy w postaci zewnętrznego urządzenia uwierzytelniającego.

Odpowiednie dbanie o bezpieczne hasła to podstawowy element ochrony naszych danych sieci. Niestety nie każdy zdaje sobie z tego sprawę i często bagatelizuje temat, co w rezultacie może doprowadzić do problemów. Wydarzenia takie jak Światowy Dzień Hasła przypominają nam o istocie bezpieczeństwa w sieci. Jednocześnie zachęcają do podejmowania odpowiednich środków, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa naszych kont. Co sądzisz na ten temat? Zapraszam do dyskusji w komentarzach poniżej.

© AdobeStock

Docelowi odbiorcy: Umiejętności cyfrowe dla wszystkich, Umiejętności cyfrowe w edukacji, Umiejętności cyfrowe dla profesjonalistów, Umiejętności cyfrowe dla zatrudnionych i poszukujących pracy
Dziedziny: Programy i kwalifikacje podstawowe, Umiejętności osobiste i rozwój osobisty, Bezpieczeństwo i higiena pracy
Poziom umiejętności cyfrowych: Podstawowy, Średni, Zaawansowany
Typ inicjatywy: Krajowa
Zasięg geograficzny: PolskaUnia Europejska
Głos w dółGłos w górę (Brak głosów)

Dodaj komentarz