cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

Czy Twoje dane są bezpieczne?

Data publikacji:  05.06.2023

Bezpieczeństwo danych osobowych oraz prywatność w sferze internetowej to bardzo ważny i od lat poruszany w mediach temat. Wrażliwe dane takie jak imię, nazwisko, adres domowy czy e-mail, data urodzenia, czy nawet pesel są przechowywane przez portale, w teorii bezpieczne i zaufane. W dobie cyfryzacji coraz więcej usług przenosi się do Internetu, co naturalnie przekłada się na wzrost liczby użytkowników, jak i cyberprzestępców. A dane te są bardzo cenne, gdyż za ich pomocą można dokonywać wszelkiego rodzaju przestępstw finansowych, szantaży czy kradzieży tożsamości.

Niedawno doszło do wycieku danych polskich użytkowników, m.in. klientów banków. Mowa o milionach loginów i haseł do konkretnych stron internetowych. W odpowiedzi na ten problem powstał serwis bezpiecznedane.gov.pl. Strona w łatwy i szybki sposób pozwala sprawdzić, czy nasze dane są bezpieczne. Jest to istotne, gdyż przestępcy upubliczniają lub sprzedają bazę wykradzionych informacji, które zawierają m.in. loginy i hasła klientów wszelkich instytucji, użytkowników portali oraz sklepów, za pomocą których niepowołane osoby mogą przejąć kontrolę nad kontami. Wyszukiwarka jest bezpłatna, darmowa i bezpieczna – dostępna po zalogowaniu na stronę przez Profil Zaufany.

Pod tym linkiem, na stronie cert.pl, można znaleźć ciekawy artykuł na temat tworzenia i stosowania haseł oraz projektowania procedur logowania.  

Niestety dużym problemem w dzisiejszych czasach jest także wspomniana wcześniej kradzież tożsamości. Jest bardzo wiele przypadków osób, które straciły kontrolę nad swoimi danymi osobowymi, w rezultacie czego przestępcy przejmowali nieruchomości czy zaciągali kredyty, a konieczność udowadniania swojej niewinności ciążyła na ofierze. Od czerwca 2024 roku będzie można zastrzec swój numer pesel. Banki, SKOKI, notariusze, dostawcy usług telekomunikacyjnych będą musieli sprawdzić status danego numeru pesel przed podpisaniem umowy. Pesel będzie można zastrzec elektronicznie za pomocą aplikacji mObywatel lub na stronie gov.pl lub osobiście w urzędach, oddziałach banków, czy na poczcie. Projekt ten znacząco ułatwi życie ofiarom, które nie będą musiały ponosić konsekwencji działań oszustów.

Wniosek jest prosty. Bezpieczne zarządzanie swoimi danymi osobowymi, szczególnie w sieci, to w dzisiejszych czasach niezbędna umiejętność. Świadomość zagrożeń może uchronić przed wieloma problemami.

Co sądzisz na ten temat? Masz jakieś doświadczenia związane z tym tematem? Zapraszam do dyskusji w komentarzach.

© rh2010 – stock.adobe.com

Docelowi odbiorcy: Umiejętności cyfrowe dla wszystkich, Umiejętności cyfrowe w edukacji, Umiejętności cyfrowe dla profesjonalistów, Umiejętności cyfrowe dla zatrudnionych i poszukujących pracy
Dziedziny: Programy i kwalifikacje podstawowe, Bezpieczeństwo i higiena pracy
Poziom umiejętności cyfrowych: Podstawowy, Średni, Zaawansowany, Ekspercki
Typ inicjatywy: Krajowa
Zasięg geograficzny: Polska
Głos w dółGłos w górę (Brak głosów)

Dodaj komentarz