cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

Dlaczego umiejętności cyfrowe są niezbędne na dzisiejszym rynku pracy?

Data publikacji:  30.05.2023

Obecnie, wraz z nieustającym rozwojem technologicznym, coraz więcej aspektów życia codziennego oraz otaczającego nas świata podlega cyfryzacji. W rezultacie również w życiu zawodowym umiejętności cyfrowe stały się nieodzownym elementem sukcesu. Poszukiwani są pracownicy, którzy potrafią efektywnie korzystać z narzędzi i technologii cyfrowych oraz dostosować się do dynamicznie zmieniającego świata biznesu. Zastanówmy się, dlaczego kompetencje cyfrowe są tak ważne na obecnym rynku pracy.

Odpowiedź na powyższe pytanie jest dość oczywista – chodzi właśnie o nieustającą cyfryzację, czyli proces polegający na wprowadzaniu technologii cyfrowej do otaczającego środowiska. Cyfrowa transformacja pozwala na usprawnienie działania firmy i zoptymalizowanie workflow, czyli sposobu zarządzania zespołem ludzi. Dzisiaj praca wygląda inaczej, niż jeszcze parę lat temu. Pandemia i towarzyszące jej okoliczności sprawiły, że narzędzia komunikacyjne pokroju Microsoft Teams czy Zoom zna praktycznie każdy. Przedsiębiorstwa używają platform cyfrowych, zaawansowanych systemów zarządzania czy narzędzi analitycznych wykorzystujących sztuczną inteligencję. Wiele firm decyduje się nawet na zatrudnienie CDO (Chief Digital Officer), czyli menedżera cyfryzacji. Jego rola jest bardzo istotna ze względu na fakt, że cyfryzacja procesów biznesowych bardzo mocno wpływa na produktywność, wydajność i efektywność pracy w całej organizacji, jednocześnie podnosząc zarówno wyniki firm, jak i poprawiając samopoczucie pracowników. Całość z kolei przekłada się na szybkie zdobycie przewagi konkurencyjnej. Dlatego też poszukiwani są pracownicy posiadający zestaw odpowiednich umiejętności cyfrowych, umożliwiający im sprawne funkcjonowanie we współczesnym przedsiębiorstwie.

Postęp technologiczny oraz cyfryzacja sprawiają, że umiejętności cyfrowe są nieodłącznym elementem na obecnym rynku pracy. Efektywne wykorzystywanie nowoczesnym technologii między innymi pozwala na automatyzację procesów, usprawnia analizę danych czy nawet komunikację. W przypadku dużej konkurencji na rynku pracy właśnie te umiejętności mogą okazać się kluczowe podczas poszukiwania pracy, czy też awansu zawodowego. Dlatego też tak istotne jest, by inwestować w samorozwój oraz poszerzać zakres kompetencji, co przyczynia się do zwiększania konkurencyjności.

Co sądzisz na ten temat? Jakie kompetencje mogą być wymagane w przyszłości? Zapraszam do dyskusji na ten temat w komentarzach. 

© Blue Planet Studio – stock.adobe.com

Docelowi odbiorcy: Umiejętności cyfrowe dla wszystkich, Umiejętności cyfrowe w edukacji, Umiejętności cyfrowe dla profesjonalistów, Umiejętności cyfrowe dla zatrudnionych i poszukujących pracy
Dziedziny: Programy i kwalifikacje podstawowe, Umiejętności osobiste i rozwój osobisty
Poziom umiejętności cyfrowych: Podstawowy, Średni, Zaawansowany
Typ inicjatywy: Unijna
Zasięg geograficzny: Unia EuropejskaPolska
Głos w dółGłos w górę (Brak głosów)

Dodaj komentarz