cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

Komputer kwantowy w Polsce

Data publikacji:  31.07.2024

Informatyka kwantowa oraz sztuczna inteligencja to obszary badań, które ze sobą współgrają i o których w ostatnich latach słyszy się coraz więcej. Komputery kwantowe to zaawansowane urządzenie obliczeniowe, które opierają się na zasadach fizyki kwantowej. W przeciwieństwie do tradycyjnych komputerów, które używają bitów do reprezentowania danych (gdzie każdy bit przyjmuje wartość 0 lub 1), komputery kwantowe korzystają z kubitów. Mogą one w jednocześnie analizować o wiele większe ilości danych niż komputery tradycyjne, co w rezultacie pozwala na wykonanie zadań o wiele sprawniej. Są szczególnie obiecujące w rozwiązywaniu problemów wymagających ogromnych zasobów obliczeniowych, takich jak kryptografia, symulacje molekularne i chemiczne czy zagadnienia optymalizacyjne w przemyśle. Oczywiście, szersze wdrażanie technologii będzie wiązało się z koniecznością zdobywania nowych kwalifikacji oraz kompetencji cyfrowych przez pracowników.

Polska bierze udział w EuroHPC Joint Undertaking (Europejskie Wspólne Przedsięwzięcie w dziedzinie Obliczeń Wielkiej Skali). W 6 europejskich krajach zaczną działać komputery kwantowe, a jeden z nich zostanie zainstalowany w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym (PCSS), natomiast działać zacznie w połowie 2025 roku. Koszt instalacji komputera kwantowego wynosi 12,28 mln euro, z czego połowę zapewnia EuroHPC JU oraz 50 proc. kosztów integracji oraz kosztów operacyjnych.

Budowa komputera kwantowego w Poznaniu stanowi ogromny krok w kierunku innowacji technologicznych, które mogą zrewolucjonizować wiele dziedzin – takie jak kryptografię, medycynę, chemię, lecz również pozwoli na znajdowanie nowych obszarów zastosowań. Jak powiedział minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, komputery kwantowe „Pozwolą na radykalne przyspieszenie rozwiązywania skomplikowanych problemów obliczeniowych, takich jak modelowanie molekularne, optymalizacja procesów czy analiza dużych zbiorów danych. Komputery kwantowe mogą znacznie zwiększyć efektywność w dziedzinach takich jak medycyna, kryptografia, finanse oraz sztuczna inteligencja, dając instytucjom badawczym oraz podmiotom komercyjnym przewagę konkurencyjną oraz możliwość przełomowych odkryć.”

W miarę rozwoju technologii kwantowej, komputery kwantowe prawdopodobnie staną się coraz bardziej powszechne i wszechstronne. Obecne badania i inwestycje w tej dziedzinie mogą przynieść istotne postępy w nauce, technologii i przemyśle, wpływając na różne aspekty naszego życia. W przyszłości komputery kwantowe mogą zrewolucjonizować oblicze technologii, otwierając nowe, dziś jeszcze nieosiągalne możliwości. Co Ty sądzisz na ten temat? Zapraszam do dyskusji w komentarzach poniżej.

© Gorodenkoff – stock.adobe.com

Docelowi odbiorcy: Umiejętności cyfrowe dla wszystkich, Umiejętności cyfrowe w edukacji, Umiejętności cyfrowe dla profesjonalistów
Dziedziny: Programy i kwalifikacje ogólne, bliżej niezdefiniowane, Kształcenie, bliżej niezdefiniowane
Poziom umiejętności cyfrowych: Podstawowy, Średni, Zaawansowany, Ekspercki
Typ inicjatywy: Unijna
Zasięg geograficzny: PolskaUnia Europejska
Głos w dółGłos w górę (Brak głosów)

Dodaj komentarz