cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

Europejski Portfel Tożsamości Cyfrowej

Data publikacji:  27.11.2023

W dobie szybkiego postępu technologicznego naturalnym jest, że nasza codzienność coraz bardziej przenosi się do cyfrowego świata. Zjawisko to obserwujemy od lat, z roku na rok rosną możliwości internetu. I nie mowa tu tylko o „robieniu zakupów bez wychodzenia z domu”, rośnie także liczba oferowanych e-usług i sposobów identyfikacji. Dobrym przykładem jest profil zaufany czy aplikacja mObywatel, która oferuje mobilne wersje dokumentów w postaci cyfrowej, ale również można załatwiać sprawy urzędowe, oszczędzając przy tym dużo czasu.

Europejski Portfel Cyfrowej Tożsamości (European Digital Identity Wallet, EUDI Wallet) to jeden z projektów wspieranych przez Komisję Europejską. W lutym 2023 roku opublikowano pierwszą wersję wytycznych w celu wdrożenia projektu. Portfel będzie respektowany we wszystkich krajach Unii Europejskiej, dzięki czemu w każdym z tych krajów będzie można załatwić formalności.

Celem portfela jest przechowywanie cyfrowych danych uwierzytelniających. Ma on ułatwiać załatwienie codziennych spraw, przy których konieczna jest weryfikacja tożsamości. Portfel będzie zawierał dane użytkownika w postaci cyfrowej, między innymi:

  • adres zamieszkania;
  • wiek;
  • płeć;
  • stan cywilny;
  • narodowość;
  • kwalifikacje, tytuły i licencje zawodowe;

Dodatkowo portfele będą oferował użytkownikom możliwość tworzenie i używanie kwalifikowanych podpisów i pieczęci elektronicznych.

Polska bierze udział w projekcie POTENTIAL (PilOTs for EuropeaN digiTal Identity wALlet), którego celem jest pilotażowe uruchomienie i przetestowanie działania europejskiego portfela tożsamości cyfrowej.

„W ramach projektu zaplanowano pilotażowe przetestowanie portfela w 6 przypadkach użycia:

  • dostęp do e-usług rządowych,
  • otwarcie rachunku bankowego,
  • rejestracja karty SIM,
  • mobilne prawo jazdy,
  • podpis elektroniczny,
  • e-recepty.” 1

Państwa członkowskie UE pracują obecnie nad swoimi wersjami portfeli, zgodnie z określonymi wspólnymi standardami, o wysokim poziomie bezpieczeństwa danych osobowych. Powinny być gotowe na przełomie 2025 i 2026 roku.

Oczywiście, zawsze będzie istniała grupa osób preferujących tradycyjne podejście do kwestii identyfikacji za pomocą fizycznych dokumentów w formie papierowej, czy też załatwiania spraw w fizycznym urzędzie. Natomiast bardzo dynamicznie rośnie liczba osób korzystających z i doceniających e-usługi. Komfort i oszczędność czasu są niepodważalnym atutem tych rozwiązań.

Warto jednak podkreślić, że usługi, takie jak Europejski Portfel Tożsamości Cyfrowej czy też wspomniana we wstępie aplikacja mObywatel nie tylko zwiększają bezpieczeństwo i wygodę dla obywateli, ale również bardzo przyśpieszają procesy administracyjne. Co Ty sądzisz na ten temat? Zachęcam do dyskusji w komentarzach.

Źródło 1: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/ruszyly-prace-nad-europejskim-portfelem-tozsamosci-cyfrowej

© Blue Planet Studio – stock.adobe.com

Docelowi odbiorcy: Umiejętności cyfrowe dla wszystkich, Umiejętności cyfrowe w edukacji, Umiejętności cyfrowe dla profesjonalistów, Umiejętności cyfrowe dla zatrudnionych i poszukujących pracy
Dziedziny: Programy i kwalifikacje podstawowe
Poziom umiejętności cyfrowych: Podstawowy
Typ inicjatywy: Unijna
Zasięg geograficzny: Unia Europejska
Głos w dółGłos w górę (Brak głosów)

Dodaj komentarz