cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

Kompetencje cyfrowe – wymóg do funkcjonowania we współczesnym świecie

Data publikacji:  30.08.2022

W dzisiejszych czasach kompetencje cyfrowe dla zdecydowanej większości społeczeństwa są niemalże równie nieodzowne, jak umiejętność pisania, czytania bądź komunikowania się z innymi. Jak by nie patrzeć, umiejętności, które jeszcze kilkanaście lat temu były zarezerwowane dla specjalistów, obecnie stały się codziennością. Zgodnie z definicją dostępną w serwisie RP, „kompetencje cyfrowe to harmonijna kompozycja wiedzy, umiejętności i postaw umożliwiających życie, uczenie się i pracę w społeczeństwie wykorzystującym technologie cyfrowe”.1 Co za tym idzie, dla różnych osób znaczenie tego terminu tego może się nieco różnić, w zależności od ich potrzeb oraz sposobu korzystania z kompetencji cyfrowych w życiu codziennym. Dzielą się one na trzy poziomy:

  • informatyczne – umiejętność obsługi komputera, urządzeń elektrycznych; korzystania z Internetu, aplikacji oraz oprogramowania;
  • informacyjne – umiejętność wyszukiwania konkretnych informacji oraz poddawania ich wymaganej analizie;
  • funkcjonalne – umiejętność wykorzystania kompetencji informatycznych oraz informacyjnych w życiu codziennym.

Obecnie ludzie na co dzień korzystają z kompetencji cyfrowych, często nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Bo przecież praktycznie każdy (wykorzystujący nowe technologie) korzysta z poczty bądź bankowości internetowej, robi zakupy online, przegląda artykuły na portalach informacyjnych. Grono ludzi posiada konta na mediach społecznościowych typu Facebook i komunikuje się ze znajomymi czy rodziną; ogląda materiały video na portalach takich jak YouTube bądź wyszukuje w Google’u informacje celem rozwiązania konkretnych problemów. Nawet załatwiają sprawy urzędowe, których część można już zrealizować wyłącznie w formie elektronicznej.

Powyższe przykłady, jak i wiele innych, są tak naprawdę nabytymi z czasem kompetencjami cyfrowymi, bez których duża część ludzi nie wyobraża sobie obecnie funkcjonowania. Technologie cyfrowe mają już udział we wszystkich aspektach życia, a ich rozwój nieustannie idzie do przodu; można rzec, że z „prędkością światła”. W związku z tym, niezwykle ważne jest przygotowanie społeczeństwa do funkcjonowania w ciągle zmieniającym się świecie, by mieli możliwość czerpać korzyści z tychże zmian, efektywniej radząc sobie z różnego rodzaju wyzwaniami. Zapraszam do dyskusji na ten temat.

© AdobeStock

1 Źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/kompetencje-cyfrowe

Docelowi odbiorcy: Umiejętności cyfrowe dla wszystkich
Poziom umiejętności cyfrowych: Podstawowy
Typ inicjatywy: Krajowa
Link: Źródło
Zasięg geograficzny: Polska
Głos w dółGłos w górę (Brak głosów)

Dodaj komentarz