cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

Kompetencje cyfrowe

Data publikacji:  31.03.2024

Cyfryzacja otaczającego nas świata postępuje w zawrotnym tempie, a technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT) są obecne w każdej dziedzinie życia – od pracy, edukację po rozrywkę i kontakty międzyludzkie. Co za tym idzie, posiadanie kompetencji cyfrowych staje się niezbędne do osiągnięcia sukcesu zawodowego oraz osobistego.

Zgodnie z definicją dostępną na stronie, „Kompetencje cyfrowe (ang. digital competences) obejmują krytyczne i odpowiedzialne korzystanie z technologii cyfrowych i wykorzystywanie ich do uczenia się, pracy i udziału w życiu społecznym.” To zbiór wiedzy i umiejętności, które umożliwiają korzystanie z technologii ICT w sposób efektywny i bezpieczny. Jednak obecnie to nie tylko umiejętność obsługi komputera, korzystania z internetu czy komunikatorów i tworzenie dokumentów tekstowych. Zapotrzebowanie na kompetencje cyfrowe ciągle rośnie, pojawiają się nowe zawody oraz kwalifikacje wymagające od pracowników nowych umiejętności. Wraz z postępem technologicznym zakres kompetencji się zmienia, a dziś są nimi także umiejętności programowania, korzystania z danych i informacji, tworzenie treści cyfrowych czy kompetencje związane z cyberbezpieczeństwem. Dlatego tak ważne jest nieustanne poszerzanie swoich kompetencji cyfrowych. Nie tylko przyniesie to korzyści zawodowe, ale również pozwoli na łatwiejsze funkcjonowanie w coraz bardziej zdigitalizowanym świecie. Możliwość sprawniejszego wykonywania pracy, szybsze zdobywanie wiedzy i umiejętności oraz rozwój osobisty to tylko niektóre z korzyści.

W jaki sposób można podnosić swoje kwalifikacje? Na pewno warto zacząć od kursów oferowanych przez pracodawców, instytucje publiczne, szkoły czy też firmy prywatne. Gdy takowych brakuje w najbliższym otoczeniu, równie dobrym rozwiązaniem mogą okazać się kursy online czy też  samodzielna nauka. W ostatnich latach internet stał się wielką skarbnicą wiedzy na wszelkie tematy i z wszystkich dziedzin, bardzo często również ogólnodostępnej i bezpłatnej. Wystarczy tylko wybrać interesujący temat.

Warto zainwestować czas i wysiłek w rozwój kompetencji cyfrowych. I nie chodzi tu tylko poprawę perspektyw zawodowych, lecz także umożliwienie bardziej efektywnego funkcjonowania w erze cyfrowej. Należy być gotowym na wyzwania i możliwości, jakie niesie ze sobą świat technologii. Zapraszam do dyskusji na ten temat w komentarzach.

© Blue Planet Studio – stock.adobe.com

Docelowi odbiorcy: Umiejętności cyfrowe dla wszystkich, Umiejętności cyfrowe w edukacji, Umiejętności cyfrowe dla profesjonalistów, Umiejętności cyfrowe dla zatrudnionych i poszukujących pracy
Dziedziny: Kształcenie, bliżej niezdefiniowane, Programy i kwalifikacje podstawowe
Poziom umiejętności cyfrowych: Podstawowy, Średni, Zaawansowany
Typ inicjatywy: Krajowa
Zasięg geograficzny: Polska
Głos w dółGłos w górę (Brak głosów)

Dodaj komentarz