Podczas spotkania z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Środzie Śląskiej minister cyfryzacji, Janusz Cieszyński, zainaugurował konkurs „Pracownia Kompetencji Cyfrowych”.
W konkursie organizowanym przez NASK – operatora Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE), udział mogą wziąć wszystkie szkoły w Polsce. Nagrodą są mobilne pracownie komputerowe (MPK), w skład których wchodzi 16 laptopów, przenośna szafa zapewniającą możliwość ich przechowywania oraz zasilania, interaktywny monitor oraz niezbędne do pracy oprogramowanie. Zadania konkursowe można znaleźć na stronie internetowej konkursu i są one różne, w zależności od wieku uczniów. Szkoła może wysłać tylko jedno zgłoszenie dla danego etapu edukacyjnego, a każde zgłoszenie jest szansą na zdobycie pracowni komputerowej. W przypadku, gdy w szkole są wszystkie wskazane etapy edukacyjne, to ma szanse na trzy nagrody.
- „Klasy 1-3: zrealizujcie moduł kursu „Internetowa szkoła słonia Spacjusza”, pt. „Internet to nie wszystko”, a później przygotujcie projekt kolorowanki, która będzie dotyczyć sposobów na zachowanie równowagi pomiędzy aktywnościami podejmowanymi w Internecie i poza nim.
- Klasy 4-6: zrealizujcie moduł kursu „Przygody Profesora i N@tki, czyli jak mądrze korzystać z Internetu”, pt. „Uprzejmy internauta” i przygotujcie plakat z hasłem promocyjnym na temat właściwego zachowania w sieci, czyli netykiety, oraz sposobów reagowania na trudne sytuacje online, np. hejt
- Klasy 7-8 i ponadpodstawowe: zrealizujcie moduł kursu Bezpieczni w sieci „Cyberzagrożenia. Nie wpadnij w sieć przestępcy” (kurs w wersji dla klas 7-8), a później pomyślcie i wyślijcie w zgłoszeniu hasło kampanii w mediach społecznościowych wraz z przykładowym postem (treść i grafika). Hasło i post powinny być skierowane do nastolatków i dotyczyć rodzajów cyberzagrożeń oraz sposobów ochrony przed atakami w Internecie.” 1
Zgłoszenia można wysyłać do 30 czerwca 2023 r., a laureaci konkursu zostaną wyłonieni do 31 lipca 2023 r. Zadania konkursowe są związane z cyberbezpieczeństwem, gdyż w dzisiejszych czasach jest to kluczowy aspekt w kontekście korzystania z Internetu. Konkurs jest współfinansowany ze środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, który to na celu ma wyeliminowanie różnic terytorialnych w dostępie do szybkiego Internetu.
Więcej informacji można znaleźć na stronie konkursu. Na stronie znajduje się również konieczny do wypełnienia formularz zgłoszeniowy.
Źródło 1: https://ose.gov.pl/pkc
© Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE)
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.