cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

Laptopy dla czwartoklasistów

Data publikacji:  29.08.2023

Nowoczesne technologie odgrywają obecnie bardzo dużą rolę w edukacji, ułatwiając uczniom dostęp do nieograniczonych zasobów wiedzy i narzędzi na wyciągnięcie ręki i w przeciągu kilku kliknięć. Z początkiem nowego roku szkolnego 2023/2024, uczniowie klas IV szkół podstawowych otrzymają bezpłatne laptopy, natomiast nauczyciele dofinansowanie na zakup sprzętu komputerowego w wysokości 2,5 tys. zł. Ustawa o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli to kolejny etap unowocześniania procesu dydaktycznego w szkołach w naszym kraju.

Jak podało Ministerstwo Cyfryzacji, 49 z 73 przetargów na dostarczenie laptopów zostało już rozstrzygnięte. Wyłoniono wykonawców, którzy do września mają dostarczyć do szkół sprzęt. Firmy mają maksymalnie 40 dni na dostarczenie laptopów, jednak minister cyfryzacji Janusz Cieszyński przewiduje, że w części przypadków czas oczekiwania będzie krótszy. Do placówek trafi 284 767 komputerów o wartości ponad 830 mln zł, natomiast na zakup 394 346 laptopów zostanie łącznie przeznaczone w tym roku ponad miliard zł. Otrzymają je wszyscy czwartoklasiści szkół podstawowych szkół publicznych i niepublicznych w Polsce, a zakupu co roku będzie dokonywać Minister Cyfryzacji. Komputery będą przekazywane rodzicom przez szkołę na podstawie umowy przekazującej laptop na własność lub umowy użyczenia, a w okresie 5 lat od daty przyjęcia nie może być przedmiotem żadnych czynności rozporządzających.      

Wyniki postępowań przetargowych prezentują się następująco:

„W każdym z regionów wybrany został oferent proponujący najniższą cenę. W zależności od regionu, wahała się ona od 2 872,05 zł do 2 950,77 zł.

HP  ProBook 440 G9 ten model laptopa zwyciężył w 17 regionach: chełmsko-zamojskim, sandomiersko-jędrzejowskim, bytomskim, gliwickim, jeleniogórskim, kaliskim, krośnieńskim, nowosądeckim, nowotarskim, miasto st. Warszawa, oświęcimskim, przemyskim, rzeszowskim, szczecińskim, tarnobrzeskim, tarnowskim i wrocławskim. 

Następnym modelem jest Dell Latitude 3540. 83 561 sztuk tego modelu trafi do uczniów z 14 regionów: miasto Łódź, radomskiego, siedleckiego, suwalskiego, warszawsko zachodniego, białostockiego, elbląskiego, kieleckiego, konińskiego, krakowskiego, lubelskiego, miasto Kraków, płockiego i sieradzkiego.  

Region: chojnicki, częstochowski, katowicki, koszaliński, nyski, miasto Poznań, olsztyński, warszawsko wschodni, włocławski otrzymają model ASUS ExpertBook B1502CBA

Acer TravelMate P215-54 trafi do regionów: bydgosko-toruńskiego, ełckiego, gdańskiego, miasta Wrocław, poznańskiego i trójmiejskiego.

Model ACER TravelMateP214-54 otrzymają uczniowie z regionów: legnicko-głogowskiego, szczecinecko-pyrzyckiego oraz świeckiego.” 1

Zapewnienie wszystkim uczniom równego dostępu do technologii jest ważnym krokiem w kierunku rozwoju edukacji cyfrowej. Inicjatywa może nie tylko podnieść jakość nauczania, ale przede wszystkim przygotować uczniów do życia w cyfrowym świecie. Co Ty sądzisz na temat tego projektu? Zachęcam do dyskusji w komentarzach.

© ake1150 – stock.adobe.com

Źródło [1]: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/w-49-regionach-rozstrzygnieto-przetargi-na-laptopy-dla-czwartoklasistow

Docelowi odbiorcy: Umiejętności cyfrowe dla wszystkich, Umiejętności cyfrowe w edukacji, Umiejętności cyfrowe dla profesjonalistów
Dziedziny: Programy i kwalifikacje podstawowe, Interdyscyplinarne programy i kwalifikacje związane z kształceniem, Umiejętności osobiste i rozwój osobisty
Poziom umiejętności cyfrowych: Podstawowy, Średni
Typ inicjatywy: Krajowa
Zasięg geograficzny: Polska
Głos w dółGłos w górę (Brak głosów)

Dodaj komentarz