cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

Postęp technologiczny i wymierające zawody

Data publikacji:  31.01.2023

Gwałtowny rozwój technologii, który obserwujemy obecnie na całym świecie we wszystkich dziedzinach ma ogromny wpływ na ludzkość i nie zanosi się, aby w najbliższej przyszłości prace spowolniły. Poza wszystkimi pozytywnymi aspektami, z którymi wiąże się postęp technologiczny, pojawiają się dyskusje na temat negatywnego wpływu, szczególnie na rynek pracy. Dzisiaj poruszymy kwestię części zawodów, które są zagrożone automatyzacją w głównej mierze ze względu na robotyzację czy sztuczną inteligencję.  

Jednym z zawodów obarczonych największych ryzykiem automatyzacji jest bez wątpienia zawód kierowcy. Mowa nie tylko o taksówkarzach czy kierowcach transportu publicznego, lecz nawet samochodów ciężarowych. Najpopularniejszymi samochodami z trybem autopilota są modele Tesli, jednak w dalszym ciągu konieczna jest obecność człowieka na miejscu kierowcy.  Od lat trwają prace nad samochodami w pełni autonomicznymi, które obecności człowieka już nie wymagają. W USA trwają projekty pilotażowe w pełni autonomicznych „robo taksówek”, które mogą jeździć bez nadzoru kierowców w określonych rejonach miast czy o określonych godzinach. Po kierowcach, kolejną zagrożoną jest branża gastronomiczna, w której z roku na rok można dostrzec coraz większą automatyzację, co zapewnia zwiększenie wydajności i zmniejszenie kosztów. W wielu restauracjach typu fast-food od lat można korzystać z automatycznych kiosków czy aplikacji do zamawiania i płacenia bez konieczności stania w kolejce, redukując tym samym znacznie liczbę potrzebnych kasjerów. Ponadto, na kuchni wprowadzane są roboty, mające odciążyć pracowników od monotonnych zajęć. Pojawiają się pierwsze roboty obsługujące niemalże w pełni autonomicznie stacje smażenia frytek czy burgerów, co ponownie przyczynia się do redukcji etatów. Oprócz tego, testowane są małe roboty jeżdżące, których zadaniem jest dostarczenie zamówionego jedzenia pod drzwi domu klienta. Choć jeszcze sterowane przez operatora, to docelowo również mają być bardziej autonomiczne. Recepcjonista, telemarketer czy konsultant telefoniczny to kolejne przykłady zawodów, które najprawdopodobniej całkowicie zostaną wyparte przez sztuczną inteligencję. W wielu firmach człowiek został zastąpiony wirtualnym asystentem czy zautomatyzowanym systemem telefonicznym.  

Ciekawą stroną jest „Will Robots Take My Job?” (https://willrobotstakemyjob.com), na której można sprawdzić stopień zagrożenia wyparcia danego zawodu na rzecz komputeryzacji i automatyzacji. Jak podają autorzy witryny, przy ocenie ryzyka skorzystano z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Oksfordzkim. Obecnie, zgodnie z danymi opublikowanymi na stronie, najbardziej o swój zawód martwią się programiści, prawnicy, księgowi czy graficy komputerowi, gdyż te zawody należą do najczęściej wyszukiwanych.

Obecnie, nowoczesne technologie i ich postęp zdają się być nieodłącznym elementem ludzkiej codzienności. Chociaż niewątpliwie usprawniają i podnoszą komfort życia, to mimo wszystko niosą za sobą pewne negatywne skutki. Jednym z nich są właśnie wymierające grupy zawodów, chociaż na pewno znajdą się osoby twierdzące, że to po prostu nieunikniony element postępu cywilizacyjnego. Co Ty sądzisz na ten temat? Jakie zawody pierwsze przychodzą Ci do głowy w kontekście zagrożonych przez rozwój technologiczny? Zapraszam do podzielenia się opinią w komentarzach. 

© Komisja Europejska

Docelowi odbiorcy: Umiejętności cyfrowe dla wszystkich, Umiejętności cyfrowe w edukacji, Umiejętności cyfrowe dla profesjonalistów, Umiejętności cyfrowe dla zatrudnionych i poszukujących pracy
Poziom umiejętności cyfrowych: Podstawowy, Średni, Zaawansowany, Ekspercki
Typ inicjatywy: Międzynarodowa
Zasięg geograficzny: Unia EuropejskaPolska
Głos w dółGłos w górę (Brak głosów)

Dodaj komentarz