Prawo do prywatności to jedno z praw człowieka uregulowane w odpowiednich aktach prawnych. Jednak w dzisiejszych czasach wszelkie informacje są na wagę złota, a o swoją prywatność i bezpieczeństwo w Internecie trzeba zadbać samemu. Działalność w sieci jest poddawana nieustannej analizie, co w rezultacie może umożliwiać wyświetlanie reklam konkretnych produktów konkretnej grupie docelowej, jaką na celu miał reklamodawca. Konsekwencje mogą być jednak groźniejsze.
Każdy użytkownik Internetu powinien przede wszystkim być użytkownikiem świadomym. Dlatego wskazane jest podejmowanie odpowiednich kroków celem zapewnienia sobie możliwie największej prywatności oraz bezpieczeństwa. Przeglądając strony internetowe trzeba zwracać uwagę, czy są one szyfrowane bezpiecznym protokołem SSL. Jest to mała kłódka zaraz przed adresem strony internetowej. Mamy wtedy zapewnioną bezpieczną wymianę danych. Jest to szczególnie ważne podczas zakupów online czy korzystania z bankowości elektronicznej. Należy również zachowywać ostrożność klikając w nieznane linki czy otwierając otrzymane dokumenty. Od lat popularne są ataki phishingowe, przed którymi najlepszą ochroną jest zdrowy rozsądek. Dobrym pomysłem jest korzystanie z tzw. VPN (ang. virtual private network), który chroni połączenie internetowe i szyfruje przesyłane dane, co pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa oraz ochronę tożsamości w sieci. Kluczowe jest również posiadanie oprogramowania antywirusowego, ze zaktualizowaną bazą sygnatur wirusów. Natomiast jeśli chodzi o wysyłanie plików z danymi osobowymi czy innymi ważnymi, wrażliwymi danymi np. e-mailem, plik ten należy zabezpieczyć hasłem, a hasło przekazać inną metodą komunikacji. W przypadku przechwycenia plików przez osoby niepowołane, dane w dalszym ciągu są względnie bezpieczne. Jeśli chodzi o logowanie do różnych serwisów czy portali – najlepiej do każdego posiadać mocne, dedykowane hasło i jednocześnie, gdy to tylko możliwe, korzystać z weryfikacji dwuetapowej, co znacząco utrudni dostęp do kont niepowołanym osobom. Chociaż obecnie przeglądarka Google Chrome deklasuje konkurencję w kontekście popularności, nie jest najlepszym wyborem, gdy zależy nam na prywatności. Istnieją inne alternatywy, które zapewniają anonimowość. Należy jednak pamiętać, że wyniki będą mniej trafne, niż w przypadku wyszukiwarki Google, która na podstawie zbieranych danych jest w stanie działać precyzyjniej.
Rozwój technologiczny oraz cyfryzacja niosą ze sobą wiele dobrego. Z roku na rok pojawia się coraz więcej usług, które można zrealizować cyfrowo. Stale zwiększa się liczba osób, które przekonują się do rozwiązań cyfrowych. W końcu przenoszenie wielu aspektów codziennego życia do Internetu sprzyja wygodzie i oszczędności czasu. Jednak należy pamiętać, by umiejętnie i świadomie korzystać z dostępnych możliwości. Co Ty sądzisz na ten temat? W jaki sposób dbasz o swoja prywatność w sieci? Zapraszam do dyskusji na ten temat w komentarzach.
© rh2010 – stock.adobe.com
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.