W ostatnich latach można było zaobserwować tendencję do stosowania sztucznej inteligencji w kolejnych dziedzinach. Si znajduje również wiele zastosowań w medycynie. W dynamicznym świecie opieki zdrowotnej bardzo ważny jest szybki dostęp do bezpiecznych i dokładnych danych.
Google Cloud ogłosiło niedawno wprowadzenie do swojej oferty Vertex AI Search. Narzędzie wyszukiwania oferujące nowe możliwości dla instytucji i firm zajmujących się zdrowiem – wyszukiwania z wykorzystaniem AI. W opiece zdrowotnej lekarze od zawsze zmagają się z tym samym problemem. Wszystkie informacje o pacjencie może być trudno odnaleźć i przeanalizować, gdyż często są przechowywane w różnych systemach, a co za tym idzie w różnych formatach. Mowa tutaj o wynikach przeprowadzonych badań, informacjach przekazanych przez pacjenta, czy nawet receptach. Nowa wyszukiwarka Google Cloud umożliwi lekarzom dostęp wszystkich ważnych dokumentów w formie elektronicznej, a będą one dostępne w jednym miejscu.
Lisa O’Malley, starsza dyrektor ds. zarządzania produktami Cloud AI w Google Cloud, powiedziała: „Chociaż takie wyszukiwanie powinno oszczędzać czas, powinno również zapobiegać frustracji lekarzy i zapewniać, że szybciej znajdą odpowiedź.”
Co jeśli lekarz będzie miał wątpliwości czy obawy co do poprawności otrzymanych informacji? Problem zagrożeń wynikający z generowania niepoprawnych odpowiedzi Google rozwiązało w prosty sposób. Do każdej odpowiedzi mają być generowane przypisy, które będą prowadzić do źródeł w wewnętrznych bazach danych. W ten sposób lekarz otrzymuje możliwość samodzielnej weryfikacji otrzymanych wyników.
Chociaż Vertex AI Search nie został jeszcze wdrożony do bezpośredniej pracy z pacjentami, to jest już wykorzystywany w wielu placówkach biorących udział w testach pilotażowych, między innymi do spraw administracyjnych.
Warto zwrócić uwagę, że narzędzia typu Vertex AI Search stanowią dopiero swojego rodzaju wstęp do tego, jakie możliwości czekają nas w przyszłości, która niewątpliwie będzie jeszcze bardziej zintegrowana z nowoczesnymi technologiami. Chociaż wykorzystywanie SI w medycynie wiąże się z pewnymi wyzwaniami i kontrowersjami, jednocześnie niesie ze sobą dużo pozytywów. Oczywiście, często podnoszonym tematem jest między innymi kwestia odpowiedzialności i prywatności danych pacjentów. Jak podaje Google, narzędzie jest zgodne z ustawą prawa federalnego USA, chroniącej prywatność i bezpieczeństwo informacji zdrowotnych pacjentów.
Co Ty sądzisz na ten temat? Zapraszam do dyskusji w komentarzach.
© AndSus – stock.adobe.com
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.