cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

Sztuczna inteligencja w medycynie

Data publikacji:  31.03.2023

Na przestrzeni ostatnich lat można zaobserwować trend wykorzystywania sztucznej inteligencji w coraz to nowszych dziedzinach. Trend ten widać również w medycynie, w której SI znajduje zastosowania. Chociaż wykorzystywanie sztucznej inteligencji w medycynie niesie ze sobą pewne wyzwania i kontrowersje, w dzisiejszym wpisie poruszymy raczej te pozytywne aspekty.

Gdy rozpatrujemy wykorzystywanie SI w kontekście medycyny, należy mieć na uwadze fakt, że w tej dziedzinie SI przede wszystkim ma za zadanie wspierać lekarzy. Analiza obrazów medycznych jest właśnie jednym z przykładów zastosowania sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Przy ich pomocy zwiększa się automatyzację procesu, jednocześnie możliwa jest dokładniejsza analiza, co przekłada się na sprawniejsze leczenie. Technologia może analizować obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI), tomografię komputerową (CT) bądź zdjęcia rentgenowskie.

W ostatnich latach w błyskawicznym tempie rośnie popularność tzw. wearables, czyli wszelkiego rodzaju „elektroniki noszonej na ciele”, takie jak smartwatche, smartbandy czy monitory zdrowia. Krótko mówiąc – akcesoria wzbogacone o najnowsze technologie. Wspomagają one na przykład kontrolę snu, stan zdrowia czy postępy w treningach. Jednocześnie na bieżąco zbierają dane, przy analizie których bardzo przydatna jest sztuczna inteligencja. Dzięki algorytmom, są w stanie wcześniej wykryć potencjalne problemy zdrowotne, co umożliwi rozpoczęcie leczenia wcześniej. A nie od dziś wiadomo, jak istotna w medycynie jest wczesna diagnostyka. Oprócz tego, SI może także pomóc w optymalizacji samego procesu leczenia. Za pomocą konkretnych danych, takich jak między innymi historia chorób czy wyniki przeprowadzonych badań, technologia może zaoferować lekarzowi pomoc w doborze optymalnej terapii dla danego pacjenta.

Ponadto, wdrożeniem rozwiązań sztucznej inteligencji można jeszcze odciążyć lekarzy w innym, dość czasochłonnym zadaniu – prowadzeniu dokumentacji medycznej. Wówczas specjaliści mogliby więcej czasu poświecić pacjentom.  

Wykorzystywanie sztucznej inteligencji niewątpliwie niesie ze sobą wiele pozytywów. Jednakże nie jest rozwiązaniem idealnym, a w debatach na ten temat często podnoszona jest kwestia chociażby odpowiedzialności czy prywatności danych pacjentów. Mimo to, rewolucja AI już dawno się rozpoczęła i nie ma od niej odwrotu. Trzeba iść do przodu, czerpiąc z nowych technologii co najlepsze – mimo wszystko z zachowaniem zdrowego rozsądku.

© AndSus – stock.adobe.com

Docelowi odbiorcy: Umiejętności cyfrowe dla profesjonalistów, Umiejętności cyfrowe dla wszystkich
Dziedziny: Medycyna, Technologia związana z diagnostyką medyczną i leczeniem, Medycyna i terapia tradycyjna i uzupełniająca
Poziom umiejętności cyfrowych: Średni, Zaawansowany, Ekspercki
Typ inicjatywy: Międzynarodowa
Zasięg geograficzny: Unia Europejska
Głos w dółGłos w górę (Brak głosów)

Dodaj komentarz