cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

Technologie cyfrowe w budownictwie

Data publikacji:  30.12.2022

W przeciągu ostatniej dekady byliśmy świadkami dynamicznego rozwoju cyfryzacji. Przedsiębiorstwa na całym świecie sięgają po najnowsze rozwiązania, żeby maksymalnie ułatwiać organizację pracy, optymalizować procesy oraz podnosić jakość świadczonych usług czy produkowanych dóbr. Zjawisko to ma również miejsce w branży budowlanej. Dzisiaj w tym sektorze wykorzystuje się wiele nowoczesnych technologii, a zapotrzebowanie na innowacje nieustannie rośnie. W tym wpisie postaram się przybliżyć kilka wybranych przeze mnie technologii.

Jednym z kluczowych i najpopularniejszych zagadnień jest Building Information Modeling (BIM), czyli modelowanie informacji o budynku. Zawiera w sobie cyfrowe odwzorowanie cech fizycznych oraz funkcjonalnych danego obiektu, a dedykowane oprogramowanie umożliwia stworzenie modelu 3D. Celem technologii jest dokonywanie wszelkich zmian projektu już na etapie tworzenia modelu, zamiast na etapie budowy. Pozwala zauważyć potencjalne problemy w projekcie, oszacować koszty oraz kontrolować postęp prac. Umożliwia również przewidzieć ewentualne zagrożenia związane z obiektem, zredukować koszty czy czas realizacji inwestycji. BIM zapewnia wysoką kontrolę nad każdą fazą inwestycji, co przekłada się na znaczne usprawnienie procesu budowy. Rządy krajów, np. Hiszpanii czy Niemiec, zadecydowały o obowiązku korzystania z BIM w przypadku realizacji projektów infrastrukturalnych, czyli przede wszystkim przy inwestycjach w sektorze transportu.

Technologia tzw. cyfrowych bliźniaków (digital twins) jest podobna do BIM, lecz nie tożsama. To cyfrowe odwzorowanie przedmiotu, budynku bądź miasta. To model dynamiczny, uwzględniający zagadnienia z całej eksploatacji, jak i modernizacje, przeprowadzane konserwacje czy osiadanie obiektu. Technologia wymaga ciągłego dostępu do dużej liczby danych na przestrzeni całego cyklu życia obiektu. Pozwala analizować wpływ wszelkiego rodzaju klęsk żywiołowych czy uszkodzeń.

W architekturze i budownictwie dużą popularnością cieszy się również wirtualna i rozszerzona rzeczywistość. Z wykorzystaniem zdjęć, renderingów oraz nagrań 360° w świecie cyfrowym tworzony jest obraz świata prawdziwego. Dzięki dokładnemu odwzorowaniu rzeczywistości można zobrazować i testować pomysły w bardzo wczesnej fazie projektu, co umożliwia również wykrycie potencjalnych problemów już na samym starcie. Na placach budowy często wykorzystywane są też drony do kontroli bezpieczeństwa oraz monitorowania postępów jak i do wykonywania dokumentacji fotograficznej.

Istotną rolę pełni również sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe. Technologie te umożliwiają analizę ogromnych ilości danych oraz wyłapywanie wszelkich anomalii i nieprawidłowości. Są również w stanie rozpoznawać obrazy i wykonywać bardzo złożone obliczenia. Mechanizm AI pomaga w przewidywaniu potencjalnych niebezpieczeństw na placu budowy, szacowaniu kosztów projektu jak i określaniu terminów realizacji. Oprócz tego, odkrywa kluczową role przy automatyzacji i optymalizacji procesów. AI może być też wykorzystywane podczas podejmowania decyzji zakupu materiałów oraz dystrybucji.

Skoro była mowa o sztucznej inteligencji i uczenie maszynowym, to ciężko nie wspomnieć o Big Data. Są to bardzo duże i złożone zbiory danych umożliwiające ujawnienie ukrytych trendów, korelacji bądź wzorców zachowań. Pomagają w rozwoju technologii budowlanych oraz stanowią podstawy sztucznej inteligencji i systemów automatyzacji.

Obecnie technologie cyfrowe są niezbędne na poszczególnych etapach procesu budowlanego – od projektowego, poprzez realizację, a nawet podczas eksploatacji. Branża budowlana często krytykowana jest za konserwatyzm oraz biurokrację, a cyfryzacja oraz wprowadzanie nowych technologii są utrudnione. Mimo to, procesy te w ostatnich latach zaczęły nabierać tempa. Aby zapewnić pozycję lidera na rynku, w dzisiejszych czasach kluczowe jest posiadanie odpowiednich kompetencji cyfrowych umożliwiających efektywne wykorzystywanie najnowszych technologii.

© European Union – 2021

Docelowi odbiorcy: Umiejętności cyfrowe dla wszystkich, Umiejętności cyfrowe dla zatrudnionych i poszukujących pracy
Dziedziny: Umiejętności zawodowe, Budownictwo oraz inżynieria lądowa i wodna, Architektura i urbanistyka
Poziom umiejętności cyfrowych: Podstawowy, Średni, Zaawansowany
Typ inicjatywy: Krajowa
Zasięg geograficzny: Unia EuropejskaPolska
Głos w dółGłos w górę (Brak głosów)

Dodaj komentarz