cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

Automatyzacja procesów w przedsiębiorstwach produkcyjnych

Data publikacji:  31.05.2023

Automatyzacja to nieodłączny element dzisiejszego świata biznesu, coraz bardziej wpływający na przedsiębiorstwa produkcyjne. Przyczynia się do znaczących zmian w organizacji pracy i realizacji działań, w dużej mierze rewolucjonizując tradycyjne modele. Ma kluczowe znaczenie dla przyszłości biznesu, oferując nowe możliwości oraz wiele pozytywnych aspektów. W dzisiejszym wpisie przybliżymy nieco zagadnienie automatyzacji w przedsiębiorstwach i idących w parze korzyści.   

Zasadnicza i przychodząca na myśl jako pierwsza korzyść to zwiększenie efektywności i wydajności pracy. Poprzez automatyzację monotonnych i czasochłonnych zadań odciąża się pracowników, którym delegowane są bardziej kreatywne czy też wymagające zadania. Jako przykład można podać dział obsługi klienta, gdzie mimo wszystko w dalszym ciągu nieocenione są umiejętności interpersonalne. Zautomatyzowanie powtarzalnych czynności przekłada się także na zmniejszenie ryzyka występowania błędów, eliminując czynniki wpływające na precyzję. Chociaż maszyny oczywiście również mogą popełnić błąd, przeważnie wynikają one z problemów technicznych, a nowoczesne systemy kontroli jakości w czasie rzeczywistym wykryją defekty, minimalizując ryzyko wypuszczenia wadliwego produktu na rynek. Wpływa to bezpośrednio na jakość produkowanych dóbr, które są bardziej jednolite oraz spełniają wysokie standardy jakości. Niebezpieczne lub wymagające ciężkiego wysiłku fizycznego prace nie muszą już być wykonywane przez ludzi, zmniejszając tym samym ryzyko wypadków i kontuzji. Chociaż niezbędna jest wyspecjalizowana kadra do obsługi stanowisk, to mowa tutaj o zdecydowanie mniejszej grupie, co przekłada się na bezpieczeństwo pracy. Bardzo istotna jest również satysfakcja pracowników, którzy dzięki wyeliminowaniu nudnych i monotonnych działań są bardziej zmotywowani. Redukcja kosztów to kolejny z kluczowych aspektów często poruszanych przy automatyzacji produkcji, szczególnie w kontekście zwiększonej wydajności oraz zredukowanej liczby etatów.   

Jak widać, automatyzacja niesie ze sobą wiele pozytywów. Należy jednak pamiętać, że postęp technologiczny wiąże się z koniecznością nieustannych adaptacji i inwestycji, aby przedsiębiorstwo było konkurencyjne na rynku. Inwestycje te potrafią być bardzo kosztowne, jednak patrząc na nie z perspektywy długoterminowej niezbędne. Oczywiście, automatyzacja procesów w rezultacie może również przyczynić się do redukcji miejsc pracy, ale jednocześnie otwiera inne możliwości zawodowe i zapewnia rozwój przedsiębiorstw. Jakie masz przemyślenia na ten temat? Czy poza potencjalną redukcją etatów dostrzegasz jakieś problemy? Zapraszam do dyskusji na ten temat w komentarzach.

 

© Halfpoint – stock.adobe.com

Docelowi odbiorcy: Umiejętności cyfrowe dla wszystkich, Umiejętności cyfrowe dla zatrudnionych i poszukujących pracy, Umiejętności cyfrowe dla profesjonalistów
Dziedziny: Programy i kwalifikacje ogólne, bliżej niezdefiniowane, Bezpieczeństwo i higiena pracy, Produkcja i przetwórstwo, bliżej niezdefiniowane
Poziom umiejętności cyfrowych: Podstawowy, Średni
Typ inicjatywy: Unijna
Zasięg geograficzny: Unia EuropejskaPolska
Głos w dółGłos w górę (Brak głosów)

Dodaj komentarz