cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

Negatywne skutki wykluczenia cyfrowego

Data publikacji:  29.04.2023

Umiejętności cyfrowe są obecnie niezbędne w wielu dziedzinach życia. Zarówno w pracy, jak i w codziennym funkcjonowaniu. Jednak w wyniku nieustającej cyfryzacji otaczającego świata tworzy się grupa osób, które za tym postępem nie nadążają. Szczególnie widoczne jest to w ostatnich latach, kiedy pandemia w dużej mierze wymusiła jeszcze bardziej dynamiczny rozwój. Brak odpowiednich umiejętności może prowadzić do wielu problemów, w tym do wykluczenia cyfrowego. Zjawisko to dotyka rosnącą z roku na rok liczbę obywateli i niestety w perspektywie najbliższych lat będzie rosła.  

Zatem dlaczego brak nawet podstawowych umiejętności cyfrowych w dzisiejszych czasach to problem? Wystarczy spojrzeć chociażby na obowiązek, z którym do czynienia ma każdy dorosły człowiek – załatwianie spraw urzędowych. W ostatnich latach coraz więcej usług przenosi się do Internetu, tak samo kontakt z instytucjami odbywa się drogą elektroniczną. Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP) to bezpłatna platforma umożliwiająca kontakt z różnymi urzędami, bez wychodzenia z domu. Aby skorzystać z serwisu wystarczą podstawowe umiejętności, jednak w dalszym ciągu istnieje grupa osób obawiająca się takich rozwiązań. Sprawa wygląda tak samo w przypadku internetowych systemów rezerwacji, bankowości internetowej czy e-wizyt lekarskich. Ponadto, niski poziom bądź brak kompetencji cyfrowych stanowi duży problem w przypadku poszukiwania pracy, gdyż coraz więcej pracodawców wymaga tego od kandydatów. Osoby takie nie są w stanie konkurować na rynku pracy z posiadającymi umiejętności cyfrowe. Konsekwencją tego jest potencjalne bezrobocie bądź praca na niższym stanowisku. Wykluczenie cyfrowe również negatywnie wpływa na funkcjonowanie całego państwa. Obywatele wykazujący się biernością, niedoinformowani, będący niezaangażowani w życie społeczne i polityczne w negatywny sposób oddziałują na społeczeństwo obywatelskie.  

Ważne jest, aby każdy obywatel miał łatwy dostęp do edukacji i szkoleń z zakresu umiejętności cyfrowych, aby walczyć z wykluczeniem cyfrowym. Kluczowe są działania mające na celu włączenie cyfrowe, jeśli chcemy stworzyć równe społeczeństwo, w którym każdy będzie mógł odnieść sukces, a poziom kompetencji cyfrowych nie będzie przeszkodą, tylko atutem.

© AdobeStock

Docelowi odbiorcy: Umiejętności cyfrowe dla wszystkich, Umiejętności cyfrowe w edukacji, Umiejętności cyfrowe dla zatrudnionych i poszukujących pracy
Dziedziny: Programy i kwalifikacje podstawowe, Programy i kwalifikacje ogólne, bliżej niezdefiniowane, Kształcenie, bliżej niezdefiniowane, Usługi, bliżej niezdefiniowane
Poziom umiejętności cyfrowych: Podstawowy, Średni
Typ inicjatywy: Unijna
Zasięg geograficzny: Unia EuropejskaPolska
Głos w dółGłos w górę (Brak głosów)

Dodaj komentarz