Umiejętności cyfrowe są obecnie niezbędne w wielu dziedzinach życia. Zarówno w pracy, jak i w codziennym funkcjonowaniu. Jednak w wyniku nieustającej cyfryzacji otaczającego świata tworzy się grupa osób, które za tym postępem nie nadążają. Szczególnie widoczne jest to w ostatnich latach, kiedy pandemia w dużej mierze wymusiła jeszcze bardziej dynamiczny rozwój. Brak odpowiednich umiejętności może prowadzić do wielu problemów, w tym do wykluczenia cyfrowego. Zjawisko to dotyka rosnącą z roku na rok liczbę obywateli i niestety w perspektywie najbliższych lat będzie rosła.
Zatem dlaczego brak nawet podstawowych umiejętności cyfrowych w dzisiejszych czasach to problem? Wystarczy spojrzeć chociażby na obowiązek, z którym do czynienia ma każdy dorosły człowiek – załatwianie spraw urzędowych. W ostatnich latach coraz więcej usług przenosi się do Internetu, tak samo kontakt z instytucjami odbywa się drogą elektroniczną. Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP) to bezpłatna platforma umożliwiająca kontakt z różnymi urzędami, bez wychodzenia z domu. Aby skorzystać z serwisu wystarczą podstawowe umiejętności, jednak w dalszym ciągu istnieje grupa osób obawiająca się takich rozwiązań. Sprawa wygląda tak samo w przypadku internetowych systemów rezerwacji, bankowości internetowej czy e-wizyt lekarskich. Ponadto, niski poziom bądź brak kompetencji cyfrowych stanowi duży problem w przypadku poszukiwania pracy, gdyż coraz więcej pracodawców wymaga tego od kandydatów. Osoby takie nie są w stanie konkurować na rynku pracy z posiadającymi umiejętności cyfrowe. Konsekwencją tego jest potencjalne bezrobocie bądź praca na niższym stanowisku. Wykluczenie cyfrowe również negatywnie wpływa na funkcjonowanie całego państwa. Obywatele wykazujący się biernością, niedoinformowani, będący niezaangażowani w życie społeczne i polityczne w negatywny sposób oddziałują na społeczeństwo obywatelskie.
Ważne jest, aby każdy obywatel miał łatwy dostęp do edukacji i szkoleń z zakresu umiejętności cyfrowych, aby walczyć z wykluczeniem cyfrowym. Kluczowe są działania mające na celu włączenie cyfrowe, jeśli chcemy stworzyć równe społeczeństwo, w którym każdy będzie mógł odnieść sukces, a poziom kompetencji cyfrowych nie będzie przeszkodą, tylko atutem.
© AdobeStock
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.