cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

Najpopularniejszy chatbot

Data publikacji:  31.07.2023

Sztuczna inteligencja oferuje obecnie niesamowite możliwości. To, co nawet kilka lat temu wydawało się nieosiągalne, a kilkanaście lat temu zahaczało raczej o fantastykę naukową, dzisiaj jest realne. Niedawne postępy w dziedzinie sztucznej inteligencji zaczęły gwałtownie wpływać na otaczający nas świat, z dnia na dzień zyskując ogromną popularność wśród społeczeństwa.

Najbardziej powszechnie znanym narzędziem jest ChatGPT, model językowy opracowany przez OpenAI.  Chatbot, który niezwykle szybko potrafi generować odpowiedzi na zadane pytania, rozwiązując problemy i dostarczając informacji, a to wszystko dosłownie w przeciągu sekund. Narzędzie oferuje wiele korzyści, znajdując zastosowanie w wielu dziedzinach. Dzięki całkowitej automatyzacji generowania tekstów, Chat może być wykorzystywany przede wszystkim w IT, obsłudze klienta i co za tym idzie e-commerce, badaniach opinii publicznej, lecz również na przykład jako narzędzie wspierające w edukacji. Jego elastyczność i wszechstronność sprawiają, że ogranicza nas niemal tylko nasza wyobraźnia. Najczęściej wykorzystywany jest do redagowania i tworzenia treści na dowolne tematy, dostarczając informacje lub tworząc całe teksty i artykuły. Jest to szczególnie przydatne dla publikacji, które muszą generować duże ilości treści w krótkim czasie. Należy tutaj jednak mieć na uwadze, że narzędzie nie jest doskonałe, więc może nieprawidłowo zinterpretować kontekst lub wygenerować treści niepoprawne, na przykład z błędami gramatycznymi. Ponadto, całą „swoją wiedzę” czerpie z Internetu. Co za tym idzie, może się zdarzyć, że Chat wygeneruje treści nieodpowiednie lub obraźliwe, bądź przekaże informacje niesprawdzone lub nieprawdziwe, jeśli takie dane zostały wcześniej wprowadzone. Niestety, narzędzie nie posiada zdolności weryfikacji danych ani potwierdzenia ich prawdziwości.

ChatGPT to niezwykle rewolucyjne narzędzie, które już znajduje wiele zastosowań, a wraz z nieustannymi pracami nad rozwojem będzie ich przybywać. Zapewnia wiele nowych możliwości w życiu przeciętnego człowieka. Jednak jak zawsze, należy umiejętnie i odpowiedzialnie korzystać z jego potencjału, weryfikując pozyskane informacje i stosując zdrowo rozsądkowe podejście. Co Ty sądzisz na ten temat? Jakie masz doświadczenia z tym narzędziem? Zachęcam do podzielenia się opinią i do dyskusji w komentarzach.

© AndSus – stock.adobe.com

Docelowi odbiorcy: Umiejętności cyfrowe dla wszystkich, Umiejętności cyfrowe w edukacji, Umiejętności cyfrowe dla profesjonalistów, Umiejętności cyfrowe dla zatrudnionych i poszukujących pracy
Dziedziny: Umiejętności osobiste i rozwój osobisty
Poziom umiejętności cyfrowych: Podstawowy, Średni, Zaawansowany, Ekspercki
Typ inicjatywy: Międzynarodowa
Zasięg geograficzny: Unia EuropejskaPolska
Głos w dółGłos w górę (Brak głosów)

Dodaj komentarz