cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

Aktualizacja aplikacji mObywatel

Data publikacji:  30.07.2023

W dzisiejszych czasach świata cyfrowego postęp technologiczny zauważalny jest na każdym kroku. Naturalną koleją rzeczy, również coraz więcej spraw i formalności można załatwić online za pomocą wszelkiego rodzaju e-usług.

Z duchem czasu poszła Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, wydając aplikację mObywatel. To bezpłatna aplikacja, dostępna zarówno na system Android, jak i iOS, a jej głównym założeniem jest skupienie usług publicznych w jednym miejscu, upraszczając formalności administracyjne. Choć swoją premierę miała 29 października 2017 roku, to stale jest aktualizowana, dzięki czemu wprowadzane są kolejne funkcjonalności. 14 lipca tego roku weszła w życie ustawa, na mocy której mDowód, czyli dostępny w aplikacji dowód tożsamości ma taką samą wagę jak tradycyjny dowód i będzie można się nim posługiwać niemalże we wszystkich sytuacjach. Jedyne wyjątki to składanie wniosku o nowy dowód osobisty, przekraczanie granicy bądź załatwianie spraw bankowych, chociaż jak podaje Serwis Rzeczypospolitej Polskiej, ostatnie będzie również możliwe od 1 września br. Jest to dobra wiadomość dla osób zapominających zabrania ze sobą dowodu osobistego, gdyż we wszystkich codziennych sytuacjach wystarczy mDowód. By chronić dane, aplikacja wykorzystuje szyfrowanie danych, certyfikaty bezpieczeństwa, biometrię oraz dwuetapową weryfikację tożsamości. Oprócz tego, w mObywatelu 2.0 rodzice wysyłający swoje pociechy na wszelkiego rodzaju wyjazdy szkolne czy kolonie będą mieli możliwość sprawdzenia, czy autokar ma ważne badanie techniczne oraz ubezpieczenie OC.  Jak wyjaśnia minister Cieszyński, będzie można sprawdzić wszystkie autobusy na polskich tablicach rejestracyjnych – wycieczkowe, rejsowe oraz miejskie. Ciekawą opcją jest również zgłoszenie naruszenia środowiskowego za pomocą aplikacji. Wystarczy opisać sytuację, zrobić zdjęcie i wskazać miejsce, a resztą zajmie się Główny Inspektorat Środowiska.

Aplikacje takie jak mObywatel są niezbędnym narzędziem administracyjnym, których konieczność została narzucona przez zmieniający się świat. Jeszcze kilka lat temu nie było mowy o załatwianiu spraw urzędowych online. Ostatnia światowa pandemia pokazała jednak potrzebę nowych rozwiązań. mObywatel i mDowód to kolejny krok w kierunku cyfryzacji, będąc jednocześnie usprawnieniem komunikacji między administracją, a społeczeństwem. Naturalnie, prace nad aplikacją trwają i jest regularnie aktualizowana, by spełniać oczekiwania i ułatwiać życie obywateli. Korzystasz już z mObywatela? Jakie masz doświadczenia związane z aplikacją? Zachęcam do dyskusji w komentarzach i podzielenia się opinią na ten temat.

© ESSA

Docelowi odbiorcy: Umiejętności cyfrowe dla wszystkich, Umiejętności cyfrowe w edukacji
Poziom umiejętności cyfrowych: Podstawowy, Średni
Typ inicjatywy: Krajowa
Zasięg geograficzny: Unia EuropejskaPolska
Głos w dółGłos w górę (Brak głosów)

Dodaj komentarz