Ranking Open Data Maturity, opracowywany corocznie przez Komisję Europejską, ocenia stopień zaawansowania państw w rozwijaniu dostępu do danych publicznych oraz promowaniu ich ponownego wykorzystania. Raport prezentuje najlepsze praktyki stosowane w Europie oraz oferuje rekomendacje dla dalszego rozwoju w tym obszarze.
Badanie służy jako punkt odniesienia do uzyskania wglądu w rozwój osiągnięty w zakresie udostępniania informacji sektora publicznego w Europie. Ocenia ono poziom dojrzałości w odniesieniu do czterech wymiarów: polityki otwartości, wpływu i jakości otwartych danych oraz portalu. Badanie grupuje kraje w cztery różne grupy: wyznaczające trendy, szybko podążające, naśladujące i początkujące, od najbardziej dojrzałych do najmniej1.
W opublikowanym niedawno przez Komisję Europejską badaniu Polska ponownie znalazła się w ścisłej czołówce, zajmując 2. miejsce pośród 34 ocenianych krajów. Stanowi to dowód na efektywność strategii związanej z otwartymi danymi publicznymi, która nie tylko zwiększa przejrzystość działań administracji, ale także przyczynia się do wspierania innowacji oraz rozwoju ekonomicznego.
„Polska utrzymująca wysoką pozycję w rankingu Open Data Maturity to dowód na naszą konsekwentną politykę otwartości danych, która wspiera rozwój innowacji i przejrzystości administracji. Będziemy kontynuować prace nad rozwojem i udostępnianiem danych, które służą obywatelom i przedsiębiorcom” – powiedział wiceminister Michał Gramatyka.
W tegorocznej edycji udział wzięły 34 kraje:
- 27 państw członkowskich Unii Europejskiej;
- 3 kraje Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) – Islandia, Norwegia i Szwajcaria;
- 4 kraje kandydujące – Bośnia i Hercegowina, Albania, Serbia i Ukraina.
Najbardziej dojrzałe spośród krajów unijnych to Francja (100%), Polska (98%) i Słowacja (96%). Najlepiej ocenionym krajem EFTA jest Norwegia (89%), a krajem kandydującym – Ukraina (97%). Wśród państw, które zrobiły największe postępy znalazły się: Łotwa (+10 pp), Chorwacja (+9 pp), Serbia (+9 pp) i Czechy (+6 pp).
Udostępnianie informacji publicznych niesie za sobą liczne korzyści. Dzięki nim zwiększa się transparentność działań administracji, a obywatele zyskują lepszy dostęp do informacji. Wysoka pozycja Polski w rankingu Open Data Maturity to nie tylko dowód na efektywność działań administracji, ale także impuls dla dalszego rozwoju.
© Gorodenkoff – stock.adobe.com
Źródło 1: https://data.europa.eu/en/publications/open-data-maturity
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.