Coraz większa cyfryzacja świata wymusza na przestępcach ewolucję form ich działalności. Internet, stanowiący miejsce nieograniczonych możliwości i potencjału, stał się jednocześnie polem do działania dla różnego rodzaju przestępców i oszustów. Współczesne oszustwa internetowe przybierają różne formy, niekiedy bardzo trudne do identyfikacji i wyrafinowane.
Jedną z najpopularniejszych technik oszustw internetowych jest tzw. phishing, która polega na podszywaniu się pod inną osobę i próbie wyłudzenia poufnych informacji, zainfekowania komputera wirusem czy zmanipulowania ofiary do konkretnych działań. Jest to atak oparty przede wszystkim na wiadomościach e-mail i SMS. Cyberprzestępcy przygotowują wiadomości w taki sposób, aby wyglądały one na wiarygodne i autentyczne. W 2022 r. do CERT Polska wpłynęło ponad 322 tys. zgłoszeń, a obsłużono 39 tys. incydentów.
Robienie zakupów online to w dzisiejszych czasach dla większości osób najwygodniejszy sposób, jednak i tutaj można natknąć się na zagrożenie w postaci fałszywego sklepu. Jednym z pierwszych znaków ostrzegawczych są podejrzanie niskie ceny oferowanych produktów, często bardzo mocno poprzecenianych. Często również brakuje danych kontaktowych i informacji o sklepie, takich jak adres, numer telefonu, numer NIP czy KRS. Brak regulaminu sklepu, polityki prywatności czy informacji o RODO również powinna zniechęcić do zakupów, tak samo jak i brak szyfrowania na stronie czy certyfikatu SSL.
Ransomware to rodzaj oprogramowania należący do grupy złośliwego oprogramowania. Blokuje dostęp do systemu komputerowego bądź uniemożliwia odczytanie danych, żądając od ofiary zapłacenia okupu za przywrócenie dostępu. Użytkownik pobiera złośliwe oprogramowanie po np. kliknięciu w link prowadzący do zainfekowanej strony www.
Społecznościowe oszustwa również zyskują w ostatnich latach na popularności. Przestępcy przejmują kontrolę nad kontem społecznościowym danej osoby, po czym między innymi kontaktują się z ich znajomymi z prośbą o niewielki przelew. Najczęstszym pretekstem jest niewystarczająca w danym momencie ilość środków na opłacenie zakupów w sklepie. Pod ten typ oszustw można podpiąć również oszustwa romantyczne online, w których to oszuści budują internetowe relacje zdobywać zaufanie swojej ofiary, by następnie prosić ją o pieniądze bądź inne przysługi.
Podsumowując, wraz z rozwojem technologii rośnie również liczba potencjalnych zagrożeń czyhających na Internautów. Świadomość i edukacja jest kluczem do bezpiecznego korzystania z Internetu, bo im więcej wiemy na temat współczesnych zagrożeń i najnowszych schematów działań przestępców, tym mniej jesteśmy na nie narażeni.
Warto zgłaszać podejrzane aktywności odpowiednim organom ścigania, specjalizującym się w zwalczaniu przestępczości internetowej. CSIRT NASK to Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego, działający na poziomie krajowym, prowadzony przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badawczy z siedzibą w Warszawie. Na stronie https://incydent.cert.pl/ dostępny jest formularz umożliwiający wysłanie zgłoszenia o potencjalnym niebezpiecznym incydencie.
© Gorodenkoff – stock.adobe.com
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.