W erze cyfrowej, gdzie technologia jest nieodłączną częścią naszego życia, higiena cyfrowa stała się równie ważna, co dbanie o zdrowie fizyczne i psychiczne. Oznacza to odpowiedzialne i świadome korzystanie z urządzeń oraz zasobów internetowych, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, komfort i równowagę w życiu. Na świecie jest ok. 5,4 miliarda użytkowników Internetu, co stanowi ok. 67% światowej populacji.
Czym jest higiena cyfrowa? To zespół czynności i postaw, które mają zapewnić nam bezpieczne użytkowanie urządzeń elektronicznych oraz nowoczesnych technologii, w taki sposób, aby nie stanowiło ono zagrożenia dla naszego życia i zdrowia. Higiena cyfrowa obejmuje również zagadnienia związane z naszym ciałem, a dokładniej z postawami, jakie przyjmujemy, gdy korzystamy z urządzeń elektronicznych i łączymy się z siecią1.
W 2021 r. ok. 16 milionów (57%) mieszkańców Polski w wieku 16-74 lata nie posiadało podstawowych kompetencji cyfrowych. Według Indeksu Cyfrowej Gospodarki i Społeczeństwa Cyfrowego w 2022 r. Polska zajęła 24. miejsce na 27 państw członkowskich Unii Europejskiej. Mimo to, ok. 2/3 dorosłych w Polsce przyznaje, że spędza przy urządzeniach zbyt wiele czasu.
Nadmierne korzystanie z nowych technologii może skutkować zmęczeniem czy problemami ze snem, pogorszeniem stanu zdrowia, zaniedbywaniem obowiązków oraz obniżeniem koncentracji i efektywności pracy. Ponadto sprzyja występowaniu stresu, syndromu FOMO, cyberprzemocy. Negatywnie wpływa na relacje z bliskimi i prowadzi do wycofania z kontaktów, zwiększając ryzyko wypalenia zawodowego. Najczęściej występującym problemem jest fonoholizm, czyli uzależnienie od smartfona.
Możemy wyróżnić kilka zasad higieny cyfrowej.
- Kontroluj czas przed ekranem. Jak długo byłem w sieci? W jakim celu sięgam po smartfon?
- Odkładaj smartfon. W czasie pracy lub nauki zabierz go z zasięgu wzroku
- Wyłącz powiadomienia. Wyłącz dźwięki i plakietki. Nie sprawdzaj co chwilę wiadomości.
- Nie rób wielu rzeczy jednocześnie. W czasie pracy lub nauki wyłącz aplikacje w tle i serwisy społecznościowe.
- Trenuj swój mózg w sposób analogowy. Ćwicz koncentrację, pamięć, logiczne myślenie.
- Relaksuj się i odpoczywaj bez urządzeń ekranowych.
- Szukaj zainteresowań poza siecią. Ludzie bez zainteresowań offline łatwiej uzależniają się od smartphone.
- Planuj czas bez internetu. Świadomie spędzaj czas bez sieci, rób sobie cyfrowe detoksy.
- Zadbaj o swój sen. 1-2h przed snem bez ekranu. Nie bierz smartphone do sypialni, kup budzik.
- Dbaj o relacje. Kontakt w sieci to nie relacja. Relację zbudujesz tylko offline. Dobre relacje chronią przed uzależnieniem2.
Higiena cyfrowa to nie tylko ochrona przed zagrożeniami w internecie, ale także świadome zarządzanie swoim czasem i zasobami w świecie cyfrowym. Wprowadzenie prostych zasad może znacząco poprawić jakość życia i zapewnić zdrowy balans między technologią a codziennością. Dbanie o higienę cyfrową to inwestycja w siebie – zarówno teraz, jak i w przyszłości.
© ESSA
Źródło 1: https://pl.wikipedia.org/wiki/Higiena_cyfrowa
Źródło 2: https://dbamomojzasieg.pl/higiena-cyfrowa/
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.