Wraz z rozwojem technologii cyfrowych, władze krajów na całym świecie zyskują narzędzia umożliwiające coraz większą inwigilację, monitorowanie oraz kontrolę swoich obywateli. Od lat najczęściej słyszy się o praktykach władz Chińskiej Republiki Ludowej, o czym mowa będzie w nadchodzącym wpisie. Dzisiaj natomiast zostanie poruszony temat aplikacji stworzonych na potrzeby odbywającego się mundialu w Katarze.
Organizacja mistrzostw od wielu lat przebiega pod znakiem wielu skandali i kontrowersji. Niedawno ujawniono, że oficjalne aplikacje mobilne Mistrzostw Świata znacząco naruszają prywatność użytkowników i służą do masowego zbierania danych. Natomiast nieświadomi kibice proszeni byli o ich pobranie, gdyż miały pomagać w zaplanowaniu podróży, w odnalezieniu się na miejscu oraz wesprzeć system bezpieczeństwa. Hayya umożliwia sprawdzenie terminarzy, wyników meczy oraz korzystanie z komunikacji miejskiej. Zastępuje również wizę wjazdową. Jednocześnie wymaga dostępu do danych osobowych i zgody na śledzenie lokalizacji. Druga z aplikacji, Ehteraz, została wydana przez Ministerstwo Zdrowia Publicznego Kataru, a jej oficjalnym celem jest kontrolowanie potencjalnego zagrożenia COVID-19. Rząd Kataru przed rozpoczęciem imprezy podał do wiadomości, że pobranie jej jest obligatoryjne dla kibiców, którzy chcą brać udział w widowisku. Jednak według norweskiej agencji ochrony danych, Ehteraz jest już niezbędny tylko, gdy zajdzie konieczność skorzystania z lokalnej służby zdrowia. Zdaniem niemieckich specjalistów ds. bezpieczeństwa dodatkowo śledzi lokalizację, zyskuje dostęp do zdjęć, plików, listy kontaktów czy rejestru połączeń. Ma nawet zapewniać możliwość zapobiegania przejścia telefonu w tryb uśpienia, uzyskania zdalnego dostępu oraz do wykonywania połączeń. 1 Chociaż po zakończeniu mistrzostw można odinstalować aplikacje, to wszystkie zebrane dane na bieżąco przesyłane są do centralnego serwera.
Z okazji mundialu, Katar może odwiedzić ponad 1,2 mln turystów, co stanowi aż siedmiokrotny wzrost w porównaniu do tego samego okresu z lat poprzednich. 2 Agencje ochrony danych w m.in. Niemczech, Francji i Norwegii ostrzegają przed pobieraniem aplikacji swoich obywateli wybierających się na imprezę. Niemiecki urząd poleca nawet skorzystanie z drugiego telefonu, pozbawionego wszelkich danych czy ważnych, osobistych plików, aby pobrać na niego aplikacje. Pokazuje to tylko, jak poważnie do tej sprawy i potencjalnych zagrożeń podchodzą eksperci. Dlatego tak istotne jest świadome korzystanie z usług cyfrowych.
Wybierasz się na mistrzostwa do Kataru? Słyszałeś/aś już o możliwych zagrożeniach wynikających z korzystania z aplikacji? Podziel się swoimi doświadczeniami bądź przemyśleniami w komentarzach.
© AndSus – stock.adobe.com
1 Źródło: https://www.theregister.com/2022/11/16/germany_world_cup_apps/
2 Źródło: https://dohanews.co/number-of-visitors-to-qatar-rise-by-700-in-first-quarter/
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.