cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

Zagrożenia sztucznej inteligencji

Data publikacji:  30.01.2023

Żyjemy w czasach, w których sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI) rozwija się w błyskawicznym tempie i jest postrzegana jako kluczowy element cyfrowej transformacji społeczeństwa. Technologia, która kilkanaście czy nawet jeszcze kilka lat temu była przedstawiana w filmach czy serialach science – fiction w głównej mierze jako abstrakcja, dzisiaj już nią nie jest, natomiast nad jej postępem trwają intensywne prace. Nieustanna cyfryzacja otaczającego świata sprawia,  że nowoczesne technologie oraz AI mają coraz większy wpływ na życie codzienne. Algorytmy są powszechne m.in. w edukacji i na uczelniach, biznesie, na rynku pracy czy opiece medycznej. Nasuwa się jednak pytanie, czy wpływ ten zawsze jest tylko pozytywny? Jakie potencjalne zagrożenia niesie ze sobą wykorzystywanie sztucznej inteligencji?

Jednym z najczęściej poruszanych problemów w kontekście rozwoju sztucznej inteligencji jest jej wpływ na miejsca pracy. Wprawdzie przyczynia się do tworzenia nowych możliwości zatrudnienia w kreatywnych zawodach, to jednocześnie powoduje eliminację znacznej liczby miejsc pracy. Wiele osób czuje, że ich stanowisko jest zagrożone. Należy więc nieustannie poszerzać swoje kwalifikacje. Analityk ds. badań rynkowych, specjalista marketingowy czy kierownik sprzedaży to zdaniem organizacji badawczej Brookings jedne z najbardziej zagrożonych zawodów przez automatyzację z użyciem AI. 1 Zagadnienie prywatności i ochrony danych niepokoi wielu użytkowników. W końcu wytrenowanie systemu wymaga ogromnych ilości udostępnionych danych.  Wprawdzie w Unii Europejskiej aktem prawnym regulującym ochronę danych osobowych jest RODO, to nie wszystkie informacje zbierane przez systemy sztucznej inteligencji formalnie stanowią takie dane. Korzystając więc z takiego systemu należy się upewnić, że dane przetwarzane są zgodnie z prawem w sposób przejrzysty oraz rzetelny. Na przykład na podstawie tendencji zakupowych, AI jest w stanie przewidzieć, jakimi produktami dana osoba może zainteresowana bądź ile jest w stanie za coś zapłacić. W skrajnych przypadkach technologia może być wykorzystywana do rozpoznawania twarzy, śledzenia czy tworzenia internetowego profilu na podstawie zachowania w sieci. Oprócz tego, sztuczna inteligencja może być wykorzystana do manipulacji i stanowić zagrożenie dla demokracji, co już miało miejsce jakiś czas temu. Podczas wyborów prezydenckich w USA, na wyniki próbowano wpłynąć z użyciem jednego z portali społecznościowych. Za pomocą tzw. „baniek informacyjnych” wyświetlano treści dobrane pod konkretnego użytkownika.  

Jak w przypadku wielu innych technologii, sztuczna inteligencja również może zostać wykorzystana do dobrych, jak i złych celów. Bardzo ważna jest świadomość zagrożeń i niebezpieczeństw, z którymi może wiązać. Ludzie często bezgranicznie ufają nowoczesnym technologiom, co w niektórych przepadkach może się źle skończyć.

Zauważyłeś/aś rosnące zastosowania sztucznej inteligencji w otaczającej nas rzeczywistości? Jesteś świadomy/a, że najprawdopodobniej korzystasz z niej wiele razy w ciągu dnia? Zapraszam do dyskusji na ten temat w komentarz.

© Halfpoint – stock.adobe.com

1 Źródło: https://www.brookings.edu/research/what-jobs-are-affected-by-ai-better-paid-better-educated-workers-face-the-most-exposure/

Docelowi odbiorcy: Umiejętności cyfrowe dla wszystkich, Umiejętności cyfrowe dla zatrudnionych i poszukujących pracy, Umiejętności cyfrowe w edukacji
Poziom umiejętności cyfrowych: Podstawowy, Średni, Zaawansowany, Ekspercki
Typ inicjatywy: Międzynarodowa
Zasięg geograficzny: Unia EuropejskaPolska
Głos w dółGłos w górę (Brak głosów)

Dodaj komentarz