cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

Zagrożenia usług cyfrowych

Data publikacji:  29.09.2022

W obecnych czasach znaczącej części społeczeństwa niezwykle trudno wyobrazić sobie życie bez Internetu. Współcześnie stosowany jest nie tylko do realizacji zadań zawodowych, edukacji czy rozrywki. Z roku na rok pojawia się coraz więcej usług, które można zrealizować cyfrowo. Coraz większa liczba Polaków przekonuje się do tego sposobu realizacji różnych działań ze względu na wygodę, szybkość czy dostępność. Należy jednak pamiętać, że korzystanie z usług cyfrowych niesie ze sobą nie tylko korzyści, lecz także zagrożenia, których nie każdy użytkownik Internetu jest świadomy. Bezpieczeństwo korzystania z sieci zależy od wiedzy, umiejętności internauty oraz poziomu bezpieczeństwa samej usługi.

Temat odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania poruszany jest w mediach nie bez przyczyny. Stale rosnąca popularność usług cyfrowych sprawia, że coraz większa grupa społeczeństwa musi zdawać sobie sprawę z potencjalnych zagrożeń. Korzystanie z usług administracji publicznej i usług komercyjnych z reguły wiąże się z udostępnieniem swoich danych osobowych.  Niestety, często zdarzają się kradzieże danych wrażliwych, bądź ich nieodpowiedzialne udostępnienie. Konsekwencje takiego postępowania mogą być bardzo poważne, gdyż nieodwracalnie traci się nad nimi kontrolę. Dlatego istotne jest tworzenie mocnych oraz zróżnicowanych haseł do różnych portali na które się logujemy. Warto wiedzieć, że hasła również mogą zostać  wyłudzone przez internetowych przestępców wykorzystujących ataki typu phishing, pod postacią na przykład specjalnie spreparowanej wiadomości e-mail czy wyskakującego okienka pop-up. Podczas przesyłania danych, takich jak hasła, należy upewnić się, czy strona używa certyfikatu SSL, który umożliwia nawiązanie bezpiecznego połączenia i jest przyjętym standardem szyfrowania danych w Internecie. Równie ważna jest higiena cyfrowa, która pomoże uchronić użytkownika przed negatywnymi skutkami nadmiernego korzystania z technologii, w skrajnym przypadku mowa nawet o uzależnieniach.  Na portalach społecznościowych bardzo istotne jest zadbanie o swoją prywatność poprzez kontrolowanie tego, jakie dane i komu się udostępnia. Dane osobowe, zdjęcia, aktualności z życia czy nawet informacje na temat chęci uczestnictwa w nadchodzącym wydarzeniu mogą okazać się przydatne dla niepowołanych osób.

Rozwój usług cyfrowych w najbliższych latach pewnością przyspieszy. Rozsądne korzystanie z nowych możliwości niewątpliwe ułatwi życie ich użytkownikom.  Usługi internetowe stały się tak powszechne, że dzisiaj mało kto wyobraża sobie nagłą utratę dostępu do bankowości internetowej,  zakupów w sieci, skrzynki e-mail czy nawet portali społecznościowych. A Ty, w jaki sposób wykorzystujesz usługi cyfrowe? Zachęcam do dyskusji w komentarzach. 

© rh2010 – stock.adobe.com

Docelowi odbiorcy: Umiejętności cyfrowe dla wszystkich
Poziom umiejętności cyfrowych: Podstawowy
Typ inicjatywy: Unijna
Głos w dółGłos w górę (Brak głosów)

Dodaj komentarz