Na podstawie danych zebranych przez Główny Urząd Statystyczny wyraźnie widać, że praktycznie wszystkie gospodarstwa domowe w Polsce posiadające dostęp do Internetu (stanowiące już 93,3% wszystkich gospodarstw z osobami w wieku 16-74 lata), korzystają z Internetu szerokopasmowego. 1 Rok 2020 był wyjątkowo dynamiczny, ze względu na przyśpieszoną cyfryzację społeczeństwa, a liczby z roku na rok rosną. Mimo to, na mapie kraju wciąż można znaleźć białe plamy w dostępie do Internetu.
Rząd planuje ułatwić znalezienie usługodawcy Internetu szerokopasmowego za pomocą Systemu Informacyjnego o Dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego (SIDUSIS), czyli publicznej bazy danych, w której każdy bezpłatnie będzie mógł sprawdzić dostępność pod danym adresem. Będzie również możliwość znalezienia informacji na temat nowych inwestycji, bądź zgłosić zapotrzebowanie na usługi przewodowej lub bezprzewodowej transmisji danych. Na podstawie takich zgłoszeń, dla przedsiębiorców z branży telekomunikacyjnej tworzenie planów inwestycyjnych ma być mniej problematyczne. Jak można przeczytać w opisie projektu ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, „Przedsiębiorcom telekomunikacyjnym brakuje wiedzy o pustostanach, a więc punktach adresowych, gdzie na pewno nie znajdą klienta na swoje usługi.” 2 , a takie dane również będzie można znaleźć w bazie. Jednocześnie SIDUSIS zapewni informacje kluczowe w kontekście Krajowego Planu Odbudowy oraz Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy, o którym mowa była w jednym z poprzednich wpisów: https://cyfrowekompetencje.pl/umiejetnosci-cyfrowe/fundusze-europejskie-na-rozwoj-cyfrowy-2021-2027.html
31 października zostały opublikowane standardy technologiczne dla SIDUSIS. Dokument przedstawia rozwiązania technologiczne wykorzystane do stworzenia Systemu, jak i format oraz sposób przekazywania danych przez użytkowników. Z jego treścią można zapoznać się pod tym linkiem: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/sidusis—standardy-technologiczne.
Uruchomienie SIDUSIS planowane jest na 1 grudnia 2022 roku. Od 1 stycznia 2023 roku baza będzie ogólnodostępna, natomiast przez pierwszy miesiąc od startu operatorzy telekomunikacyjni oraz instytucje państwowe i samorządowe będą wprowadzać do niej dane.
Internet szerokopasmowy cieszy się bardzo dużą popularnością w naszym kraju. Wszak charakteryzuje się wysoką przepustowością i duża prędkością transmisji, co w połączeniu ze stabilnym połączeniem z siecią stanowi bardzo ważne narzędzie w dobie nieustannej cyfryzacji i digitalizacji życia codziennego. Planujesz korzystać z Systemu, gdy będzie już ogólnodostępny? Co sądzisz na ten temat? Zachęcam do podzielenia się przemyśleniami w komentarzach.
© ESSA
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.