cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

Usługa Firma w mObywatelu

Data publikacji:  30.05.2024

Postęp technologiczny jest widoczny wokół nas gołym okiem. W przeszłości poruszaliśmy temat aplikacji mObywatel – innowacyjnej aplikacji mobilnej, której celem jest ułatwienie obywatelom dostępu do różnych usług publicznych oraz ich dokumentów. Z wykorzystaniem aplikacji użytkownicy mogą mieć dostęp do wszystkich najważniejszych dokumentów w formie cyfrowej, na swoim telefonie. Mowa o takich dokumentach jak m.in. mDowód, mPrawo jazdy, Karta Dużej Rodziny, legitymacje – szkolna, studencka czy emeryta-rencisty. Obecnie dostępnych jest również kilkanaście usług, takie jak e-wizyta w ZUS, mandaty, punkty karne, historia pojazdu, bezpieczny autobus, sprawdź i zastrzeż PESEL i wiele innych. Regularnie wprowadzane są aktualizacje. Jej funkcjonalności zostały ponownie poszerzone, tym razem 27 maja br. o usługę Firma, która ma za zadanie usprawnić prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej.

Obecnie w usłudze Firma w mObywatelu 2.0 widoczne są dane działalności, które można sprawnie skopiować i przekazywać je podmiotom do faktury. Oprócz tego, istnieje możliwość pobrania w formacie PDF zaświadczenia o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) na telefon. Ponadto, usługa Firma pokazuje obecny status działalności gospodarczej. Usługa podczas uruchomienia łączy się z bazą CEIDG i pokazuje dane zgodne z rejestrem. Co za tym idzie, jeśli zakładasz, prowadzisz lub zawieszasz firmę, zobaczysz jej status w aplikacji.

„Są trzy statusy działalności gospodarczej:

  • oczekująca na rozpoczęcie – widzisz ją, kiedy jesteś w trakcie rejestracji firmy lub podałeś datę rejestracji w przyszłości,
  • aktywna – widzisz ją, kiedy prowadzisz działalność,
  • zawieszona – widzisz ją, gdy Twoja działalność została wstrzymana.” 1

Jeżeli użytkownik zauważy błąd, może zaktualizować dane firmy na Biznes.gov.pl w usłudze Zmiana danych w CEIDG.

Z usługi Firma może korzystać każda osoba, która dodała do aplikacji mDowód, Diia.pl lub Legitymację studencką i prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą.

Warto iść z duchem czasu i korzystać z udogodnień, jakie oferują aplikacje typu mObywatel. Nie bez przyczyny cieszy się ona coraz większa popularnością. Zachęcam do dyskusji w komentarzach i podzielenia się opinią na ten temat doświadczeniami związanymi z aplikacją.

Źródło 1: https://info.mobywatel.gov.pl/uslugi/firma

© Blue Planet Studio – stock.adobe.com

Docelowi odbiorcy: Umiejętności cyfrowe dla zatrudnionych i poszukujących pracy, Umiejętności cyfrowe dla wszystkich, Umiejętności cyfrowe w edukacji, Umiejętności cyfrowe dla profesjonalistów
Dziedziny: Tworzenie i analizowanie oprogramowania i aplikacji, Programy i kwalifikacje podstawowe
Poziom umiejętności cyfrowych: Podstawowy, Średni, Zaawansowany
Typ inicjatywy: Krajowa
Zasięg geograficzny: Polska
Głos w dółGłos w górę (Brak głosów)

Dodaj komentarz