cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

Rozwój kompetencji w rozwijaniu technologii kwantowych

Data publikacji:  31.10.2024

Technologie kwantowe to jeden z bardziej obiecujących kierunków współczesnej nauki i inżynierii, który może zrewolucjonizować wiele obszarów i ma potencjał,  by stać się następnym etapem rewolucji przemysłowej. Dotyczy to obszarów takich jak między innymi kryptografia, bezpieczeństwo, optymalizacja procesów, czy rozwój sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego.

Wraz z rosnącymi możliwościami ich praktycznego zastosowania, rośnie też zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie. Zarówno sektor publiczny, jak i prywatny coraz chętniej inwestują w edukację oraz rozwój zespołów z odpowiednimi umiejętnościami. Zdobycie kompetencji w technologiach kwantowych opiera się na wiedzy z zakresu zasad mechaniki kwantowej, ale bazuje również na osiągnięciach w pokrewnych dziedzinach, takich jak matematyka, technologia informacyjna, elektrotechnika i chemia. Dlatego rządy i instytucje badawcze na całym świecie intensyfikują działania na rzecz kształcenia przyszłych ekspertów.

Niedawno Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk (ICHB PAN) otrzymał od Ministerstwa Cyfryzacji dotację w wysokości ponad 10 mln zł. Środki wesprą tworzenie nowoczesnych programów edukacyjnych i szkoleń, mające na celu przygotowanie specjalistów do pracy z komputerami kwantowymi. Jest to ważny krok, ponieważ według autorów raportu „Quantum Computing: A New Era of Computing”, istnieje duży niedobór specjalistów w dziedzinie technologii kwantowych. Dotacja Ministerstwa pozwoli na realizację pięciu kluczowych zadań zwiększających kompetencje polskich naukowców i specjalistów  w tej dziedzinie.

W jednym z poprzednich wpisów omawialiśmy temat komputera kwantowego w Polsce, który  zostanie zainstalowany w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym (PCSS), natomiast działać zacznie w połowie 2025 roku. W miarę rozwoju technologii kwantowej, komputery kwantowe prawdopodobnie staną się coraz bardziej powszechne i wszechstronne. Obecne badania i inwestycje w tej dziedzinie mogą przynieść istotne postępy w nauce, technologii i przemyśle, wpływając na różne aspekty naszego życia.

Inwestowanie w rozwój kompetencji związanych z technologią kwantową to krok w przyszłość, który może przynieść przełomowe możliwości w nauce, przemyśle i gospodarce. W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów konieczne jest tworzenie programów edukacyjnych i zapewnienie wsparcia ze strony rządów oraz instytucji naukowych.

Co Ty sądzisz na ten temat? Zapraszam do dyskusji w komentarzach.

© Komisja Europejska

Docelowi odbiorcy: Umiejętności cyfrowe dla wszystkich, Umiejętności cyfrowe w edukacji, Umiejętności cyfrowe dla profesjonalistów, Umiejętności cyfrowe dla zatrudnionych i poszukujących pracy
Dziedziny: Programy i kwalifikacje ogólne, bliżej niezdefiniowane
Poziom umiejętności cyfrowych: Podstawowy, Średni, Zaawansowany, Ekspercki
Typ inicjatywy: Krajowa
Zasięg geograficzny: Polska
Głos w dółGłos w górę (Brak głosów)

Dodaj komentarz